>

SAĞLIKLI YAŞAM

Müzik ile Tedavi kursları nihayet Türkiye’de!

Dünyaca ünlü Müzik Terapist Yard. Doç. Dr. Rahmi Oruç Güvenç İstanbul Büyükada’da bulunan Adalar Kültür ve Musiki Derneğinde Müzik ile Tedavi kurslarını başlattı.
 
   
 
 
     
Müzik ile Tedavi nedir?

Binlerce sene öncesinde bir çok hastalığın tedavisinde destek olarak kullanılan güzel ve doğru ses frekansları ile hastanın ve hastalıkların iyileşme sürecinde körük görevi gören geleneksel bir metottur Müzik ile Tedavi. Tarihte bir çok uygarlığın literatüründe Müzik ile Tedavi Metotlarına rastlamaktayız. Antik Helen Medeniyetinde (Asklepion), Hint Kültüründe, Çin Kültüründe Müzik ile Tedavi uygulandığını bilmekteyiz.

Kendi kültürümüzün başlangıç tarihi yukarıda saydığımız medeniyetlerin başlangıçlarından öncesine dayandığını bilmekteyiz ve Eski Türklerde Müzik ile Tedavinin çok önemli bir yere sahip olduğunu yazılı kaynaklardan tespit edilmiştir. (bakınız: www.tumata.com)

Eski Türklerde Baksı ya da Kam adı verilen hekimlerin müzik ile tedavi konusunda uzmanlaşmış olduklarını ve uyguladığı metotların günümüze kadar geldiğini görmekteyiz. Eski Türklerden aktarılarak Anadolu’da kurulan Türk Medeniyetlerinde de Müzik ile Tedavi gelişerek yerini sağlamlaştırmıştır.

Tedavi’de kullanılan enstrümanlar zenginleşmiş, özellikle tedavi değeri yüksek olan ney, rebab, kudüm gibi enstrümanların katılımıyla Müzik ile Tedavinin etkileri çoğalmıştır. Ney Anadolu Kültüründe çok önemli bir yere sahip olsa da diğer kültürlerde de çok etkili ve tedavi değeri yüksek bir konuma sahip olduğu bilinmektedir. Özellikle Hint Kültüründeki Müzik ile Tedavi’de Ney’den istifade edildiği bilinmektedir. Kültürümüzün zenginliğini ve diğer kültürlerden ayıran özelliğini atalarımızdan bizlere miras kalan zenginlikler olduğunu görmekteyiz. Osmanlı döneminde Şifahane’lerde Müzik ile Tedavi yapılmakta ve bir çok hastalık için çok önemli yararlar sağlamaktadır. (Edirne, Manisa, Amasra, Kütahya, Kayseri, Sivas, Afyon, İstanbul Şifahaneleri)

İstanbul Büyükada’da açılacak kursta geleneksel müzik ile tedavi tekniklerinin tamamı öğretilecek ve bu değerlerin yeni nesillerle tanışması sağlanacaktır.

Kurs hakkında ayrıntılı bilgi için:

0 216 391 62 25
0 532 211 21 14
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>