>

SAĞLIKLI YAŞAM

Şeker Bağımlılığından Kurtulmak Mı İstiyorsun?

Hamur işi, karamelli frappuccino ya da ketçap... Şu anda bile tatlı krizin tutmuş olabilir. Kendini kötü hissetme. Yalnız değilsin!
 
   
 
 
     

Neredeyse her insan bunu yaşıyor. Araştırmalara göre günün çeyreğe yakın kalorisini bu da 325 kalori gibi bir oran oluyor, şekerden yani hamur işleri, tatlı, gazlı içecek ve meyve sularından alıyoruz.

İmalatçılar çeşit çeşit lezzet arttırıcıları ürünlerinde kullanıyor. Hazır yiyeceklerin çoğunda gerçek şeker yerine türevleri bulunuyor. Susam tohumu Mc Donald's hamburger ekmeklerinde, çorbaların içine konulan tuzlu krakerlerde kullanılıyor. Şeker kavanozunu kırıp, tek bir parça tatlının bile kalçalarına ulaşmasına izin vermesen de, diyetindeki gizli şeker kaynakları yine de şeker almana sebep oluyor.

BİÇİMSİZ BİR VÜCUT MU?


En çok sevdiğin fıstık ezmesinin içinde şeker olduğunu bilmiyor muydun? İçine şeker koyulmadığında fıstık ezmesi o muhteşem tada maalesef sahip olmuyor. Sadece fıstık ezmesine değil, bağımlılık yapan her türlü tatlıya direnmenin ne kadar zor olduğunu düşün. Kruvasan, bir avuç dolusu M&Ms, happy hour saatlerinde kokteyllerin içinde ve bardağın kenarlarına sürülmüş şekerler... Geriye dönüp baktığında tüm bunların sonucunda sen bir şeker bağımlısı oluyorsun.

Sabah kahvaltısında tatlı kahve içtiğinde şeker bağımlısı haline geldiğini bilmelisin.

DOMİNO ETKİSİNİ DURDUR!

Tatlılardaki yüzde yüz doğal ibaresi konsantre ürünlerden geliyor. Bu da kurutulmuş demek oluyor. Örneğin ananas kurusunda 21 gram şeker varken, taze ananasta 2.6 gram şeker bulunuyor. Artık hangi yolu izleyeceğine sen karar ver.

Bunun bir tek kuralı var, boğazının kontrolü sende olmalı. Ne kadar şeker yiyeceğine sen karar vermelisin.

• Kahvaltı et: Şeker bağımlılarının yüzde 90’ı kahvaltıyı atladığını belirtiyor.

• Meyve atıştır: Elma, muz ve orman meyveleri şeker ihtiyacını karşılayıp daha iyi hissetmeni sağlayacak.

• 100’ü düşün:
Doğruyu söylemek gerekirse, bir muffin ya da şekerli bir bar en az 100 ile 150 kalori arasında. (Önerilen besinler bölümüne bakabilirsin.)

• Akşam yemeğinden sonra izin ver: Geç saatte şekerli gıdalar yemek yerine küçük bir top doğal süt ve şekerle yapılmış dondurma yemek, kan şekerinin düşmesini engelleyecektir.

• Şekeri kes: Şeker bağımlığının üstesinden gelmek için frappuccino, dondurma ve şekerli içecekleri kesmelisin. Eğer her gün gazlı içecek içme alışkanlığın varsa gün aşırı içmeye çalış. Bir haftanın sonunda bu alışkanlığından kurtulmaya başladığını göreceksin.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>