>

SAĞLIKLI YAŞAM

Selülite karşı yeni mucize

Biberiye ve ananasın yaz aylarında kadınların en büyük kabusu olan selülit oluşumunu engellediği açıklandı.1
 
   
 
 
     
HRS–Ankara Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi Diyetisyeni Lale Sağlık, Ananas ve biberiye gibi besinlerin selülit oluşumunu engellediğini bildirdi.

Sağlık, taze ananasta bulunan bromelin enziminin protein ayrıştırıcı ve sindirimine yardımcı bir enzim olduğunu söyleyerek “Kükürtlü bileşikleri de içeren bromelin enzimi sadece protein sindirimine yardımcı olmakla kalmaz, şişkinliğin ve ödemin atılmasına da katkıda bulunur. Böylece selülit oluşumunu engellemeye yardımcıdır” dedi.

Diyetisyen Sağlık, biberiyenin ise, kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi sayesinde selülit oluşumunu engellediğini ifade ederek şunları söyledi:

“1-2 tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış biberiyeyi 1 bardak kaynar suyla 10 dakika kadar demleyip gün içerisinde2-3 bardak şeklinde tüketebilirsiniz. Ayrıca yapılan araştırmalar selülit oluşumunu azaltmada antioksidan öğeler olan A, C vitaminleri ve çinkonun etkili olduğunu göstermektedir”

SELÜLİTİN NEDENLERİ

Diyetisyen Lale Sağlık selüliti oluşturan faktörleri ise şöyle sıraladı:

“Kişinin genetik yapısı ve metabolizma hızı, dolaşım sistemi ve sindirim sisteminde yaşadığı sorunlar, alınan doğum kontrol hapı ve hormonal ilaçlar, Dengesiz beslenme; yağ, şeker ve tuz oranı yüksek besinleri sürekli olarak tüketme eğilimi, yetersiz fiziksel aktivite ve sedanter bir yaşam, stres, sigara ve alkol kullanımı, çok dar pantolon ve diz altı çorap giymek, sürekli bacak bacak üstüne atarak oturuyor olmak, kan ve lenfatik dolaşım sistemini olumsuz etkileyerek selülit oluşumunu tetiklemektedir."

ALINACAK ÖNLEMLER

Diyetisyen Lale Sağlık selülite karşı alınması gereken önlemleri ise şöyle sıraladı:

• Yeterli ve dengeli beslenmeye ve öğün atlamamaya özen gösteriniz.

• Günlük 2,5-3 litre kadar sıvı almaya özen gösteriniz. Alacağınız bol su, hücre ve dokularınızı besleyerek toksinleri vücudunuzdan hızla atmanıza yardımcı olacak, böylece selülit oluşumunu da önleyecektir.

• Rafine şekerler, hayvansal yağlar ve fast food yiyeceklerden tamamen uzak durarak günlük tuz tüketiminizi de sınırlandırınız.

• Damarlarınızın en büyük düşmanı olan alkol ve sigarayı hayatınızdan çıkarınız.

• Güvenilir miktarların üzerinde (300 mg/gün) kafein alımından uzak durunuz.

• Haftanızın 3-4 gününü 30-60’ar dakika sürecek olan yürüyüş, yüzme, yoga, pilates, jimnastik gibi sporlara ayırmaya çalışınız. Böylelikle kan dolaşımınızı artırarak selülit oluşumunu önleyebilirsiniz.

• Yemeklerinizde kullandığınız yağ miktarını azaltmaya çalışınız. Yemeklerinizi kızartma, kavurma gibi işlemlerle değil, haşlama, ızgara ya da buğulama tarzında pişirme yöntemleriyle pişiriniz.

• Çok sık kilo alıp vermekten kaçınınız.

• Posa içeriği zengin sebze, meyve ve kuru baklagillerle tam tahıl ürünlerine beslenmenizde daha fazla yer ayırınız.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>