>

SAĞLIKLI YAŞAM

Hafızanız genç kalsın

Yaşlılıkta genç bir hafızaya sahip olmak için isteyenler dikkat! Uzmanların tavsiyelerini mutlaka okuyun.
 
   
 
 
     
ABD'nin en saygın bilim dergilerinden New Scientist'te çıkan bir makaleye göre; yaşınız kaç olursa olsun beyni genç tutmak ve unutkanlığın önüne geçmek mümkün. Özellikle yaşlılıkta genç bir hafızaya sahip olmak için New Scientist'in İngiltere ve ABD'deki ünlü doktorlara danışarak hazırladığı tavsiyelerden bazıları şöyle:

Gün içinde öğrendiğiniz her şey uyurken beyninizde 'işleniyor'.

Araştırmalar, yeni bir bilgisayar oyununu iki saat oynayıp uyuyan bir kişinin, kalktığında, birçok hileyi öğrendiğini gösteriyor. Aynı sonuç, sınava hazırlanan kişilerde de görülüyor.
Araştırmalar, müzik eğitimi alan 6-8 yaş arasındaki çocukların IQ'sunun yaşıtlarına göre 2-3 puan arttığını gösteriyor. Ayrıca düzenli olarak Mozart dinleyen kişilerin, hafıza testlerinde daha başarılı oldukları görüldü.

Haftada 3 kez yarım saat yürümek, hafızayı güçlendiriyor.

Düzenli egzersiz yapan çocukların sınavlardaki ve hafıza testlerindeki başarısının yüzde 15 arttığı görülüyor. Bunun nedeni, beyne bol oksijen gitmesine bağlanıyor.

ABD'deki Notre Dame Rahibe Okulu'nda kalan rahibelerin yaşı 75- 107 arasında değişiyor. Birkaçı dışında hiçbirinde Alzheimer görülmüyor.
Kadınların ortak özelliği ise portakal suyu, fasulye gibi gıdalarda bulunan folat vitamininden bol bol almaları. Sakin bir hayat, sigara ve içkiden uzak durmaları da, hafızalarını koruyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>