>

SAĞLIKLI YAŞAM

Slikon kullanımı birçok risk barındırıyor

Vücut şekillendirme yöntemleri konusunda ülkemizde pek çok kötü örnek bulunuyor. Bunlardan en sık bilineni dudağa veya vücudun başka yerlerine sıvı slikon...
 
   
 
 
     
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği tarafından Uludağ'da düzenlenen sempozyuma başkanlık eden Prof. Dr. Ramazan Kahveci, "Vücut şekillendirme yöntemleri konusunda ülkemizde pek çok kötü örnek bulunuyor. Bunlardan en sık bilineni dudağa veya vücudun başka yerlerine sıvı slikon enjekte edilmesi. Aslında hiçbir hekim, sıvı slikonun vücuda direkt olarak enjekte edilmesini kabul etmez ve etmemelidir" dedi.
Sıvı slikonun, enjekte edildiği yerde durmayan, vücut hücreleri tarafından başka yerlere doğru taşınan ve oralarda slikonoma adı verilen tümöre benzer maddeler yaptığını anlatan Kahveci, "Bu yüzden Türk Plastik Cerrahi Derneği'ne üye hiçbir plastik cerrah, sıvı slikon enjekte etmemiştir. Ancak hekim bile olmayan bazı kişilerin maalesef bunları yaptığını biliyoruz. Bildiğimiz kişileri sağlık müdürlüklerine ve tabip odalarına şikayet ediyoruz. Ama hala medyada gördüğümüz gibi çok kişi bunu uyguluyor" şeklinde konuştu.

Plastik cerrahların katı slikon veya katı bir zarf içinde sıvı slikon uyguladıklarına dikkati çeken Kahveci, şunları söyledi: "Meme protezlerimizin bir kısmı böyle. Etrafında katı bir slikon var. İçinde sıvı slikon veya serum fizyolojik bulunuyor. Bu slikonun vücut hücreleri tarafından emilmesi ve tümöre sebep olması söz konusu değil".
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>