>

KÖŞE YAZILARI | BURCU BOZKUŞ

Ah Minel Kırmızı!

Vitrinlerin ışıkları kar etmez, insan ister istemez renk arıyor. (Burcu Bozkuş)
 
   
 
 
     

Dolmuşta her yerin neden bu kadar gri, bu kadar siyah olduğunu düşünüp her yeri boyamak istiyorum yine. Vitrinlerin ışıkları kar etmez, insan ister istemez renk arıyor, evet boyamak lazım her şeyi rengarenk… Arkamda iki genç kadın sohbet ediyor. Biri “ Sezonun moda rengi kırmızıymış, bir kaban gördüm harika almam lazım…”diyor. Diğeri pek sevmezmiş kırmızıyı, yakıştırmazmış kendine, aksesuarlarda kullanabilirmiş o halde…

“Kırmızı” İstanbul’a kırmızı çok yakışırdı. Fakat kırmızı kan akışını hızlandırırmış, şehir insanlarını daha hızlı ve öfkeli yapmasa…Fastfood zincirlerinin favori rengi, hızlıca ye ve çık! Daha ne kadar hızlanabilir şehrin ritmi…Şehri izlerken klasik müzik dinlediniz mi hiç? Ritmler bir türlü uymuyor ama denizin dalgaları, kuşların süzülüşü evet onlar uyumlu müzikle. Bu sonatları besteleyenlerin zamanı böyle naif, aheste ama duygulu mu akıyordu acaba? Kırmızı çok sesli.

Kırmızı arka planda kalmamıza razı değilmiş . Algıyı üzerinde en çok toplayabilen renk deniyor, teşhirci kırmızı! Kırmızı dokunduğumda elime bulaşan tek renktir sanki… Ah minel kırmızı! Okuduğumuz romanlarda, izlediğimiz filmlerde aşk ile özdeşleştirilir kırmızı. Kırmızı elbiseli güzel kadın, elma yanaklı, kiraz dudaklı ya da kırmızı rujlu esas kadın, kırmızı güller eşliğinde serenatlar yapan esas oğlanlar, aşk şarabı kırmızı…Kırmızı halılarda şöhretli, gösterişli kırmızı. Aşkın narı kırmızı. Kalbimiz kırmızı… Adem ile Havanın yasak elması kırmızı, galiba kırmızı başlangıcımızla mimlenmiş. Ezelden adı koyulmuş kırmızının, kanımıza işlemiş öyle ya, baştan çıkaran kırmızı!

Uğurlu kırmızı! Havalı kırmızı! Cüretkar kırmızı!

Kırmızı en cüretkar renk, aynı zamanda ateşin rengi, İnsanları çabuk karar almaya ve beklentileri arttırmaya teşvik edermiş.. Harekete geçiren kırmızı!

İspanyol dansçıların uçuşan kırmızı etekleri, danslarının ihtişamı çok sıcak kırmızı! Saçlarına taktıkları çiçekler kırmızı.

Şimdi de küçücük bir kızken görür görmez vurulduğum, annemin eteğine yapışıp aldırdığım kırmızı ayakkabılarım geliyor aklıma ve elma şekerleri demek ki bazende masum kırmızı!

Renklerimizi hiç kaybetmeyelim istiyorum, kırmızı yakışır bu grilerin arasına. Dünya modacılarının tercihi neden kırmızı emin değilim ama kırmızının anlatacakları çok, iddiası apaçık ortada, gerekçeleri fazla… Kırmızıya özendim …Tamam o halde şimdi ve her zaman “Kırmızı olsun da üç kuruş fazla olsun!”


BURCU BOZKUŞ
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>