>

SAĞLIKLI YAŞAM

Sonbaharda Detoksla Zamana Uyum

Yenilenme ve yeni başlangıçlar zamanıdır sonbahar.
 
   
 
 
     

Yorgunluk, halsizlik, isteksizlik, hüzün etkisini göstermekle birlikte, beliren negatif etkinin yanında silkelenip, yenilenme çabası pozitif etki yaratır. Bağışıklık sistemimiz alarm verip, soğuk algınlıkları ve erken nezle başımıza dert olabilir ve sonbaharda zaten hassas olan ruhumuz daha da hassaslaşabilir.

Sonbaharı sağlıklı enerjik yaşamak, bütün kış mevsimini daha enerjik ve sağlıklı yaşamamızı kolaylaştırır. Bu fırsattan yararlanıp, kışın habercisi olan sonbaharı iyi ve enerjik yaşamak için kolları sıvayalım ve detoks hazırlığına girelim. Detoks kulağa hoş gelmekle birlikte, yanlış detoks uygulamalarının çok olması ve işlevinin bağırsak boşaltmak olarak saptırılması sonucu bazen korkutucu olabilir. Onun için çok dikkatli olmalıyız. Sağlıklı ve aklı başında bilimsel olarak yapılan detoks yaz mevsiminin ve tatil rehavetinin vücudumuza verdiği durağanlığı değiştirir ve geliştirir. Ancak sakın dev aynasından bakıp, detoks sonucunda, yeniden doğmuş gibi hafiflemek, fazla kilolarımızın hepsini bir çırpıda atıvermek… gibi reel olmayan beklentilere girip, hülyalara kapılmayın.

Ayakları yere basan gerçek detoksun adımlarını sıralayacak olursak;

Az az ve sık beslenin, sürekli bir şeyler yiyor pozisyonunda görünmekten, 6- 8 öğün beslenmekten korkmayın.
Her gün 2- 3 su bardağı süt veya yoğurt olarak kalsiyum grubu yiyeceklerden yemeyi görev edinin. Bu görevden asla vazgeçmeyin.
Her gün 2-3 litre normal su için. Suyunuza değişik bitkiler ve karışımlar koymaktan kaçının. En iyi detoks temiz su ile sağlanır.
Her gün 3-4 porsiyon taze mevsim meyvesi tüketin. Taze incir, kırmızı erik, elma, üzüm, armut sonbaharın, antioksidan meyveleridir.
Öğlen akşam yemeklerinde; taze yapılmış, taze limon sıkılmış, zeytinyağı ve nar ekşisi ilave edilmiş salata tüketin. Diğer zamanlarda da istediğiniz kadar, sınırsız miktarda çiğ sebze tüketmeye çalışın.
Her gün bir avucunuzun sıkılmış hali kadar taze ceviz, taze fındık, taze badem karışık olarak veya sırayla tüketin. Bu kuruyemişlerin içinde bulunan flavonoidlerin en yoğun ve işlevsel zamanları taze çıktığı zaman olan sonbahar mevsimidir.
Haftada en az bir öğünde kurubaklagil ( nohut, kuru fasulye, yeşil mercimek) yemeği + sebzeli bulgur pilavı tüketin.
Sabah kahvaltıda taze limon suyu ilave edilmiş siyah çay için.
Haftada 2-3 öğünde ızgara balık yiyin.
Her gün açık havada 30- 60 dakika yürüyün.
Her gün düzenli olarak, toplam 15 dakika kadar, cam arkasından olmadan, direk güneş ışığına maruz kalmaya çalışın.


Ve bu alışkanlıkları benimseyin. Bu adımlar yaşam içinde kendiliğinden oluşan, doğal davranışlar haline gelsin. Onun için rahat olun, gerçekçi olun ve süreklilik oluşturmaya çalışın.

Sağlıklı, mutlu ve enerji bir sonbahar geçirip, kışı çok iyi yaşamanız dileği ile…

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>