>

SAĞLIKLI YAŞAM

Temizlik maddelerine dikkat

Temizlikte kullanılan birçok maddenin, çocuklarda solunum yolları rahatsılıklarına neden olduğu araştırmalarla ortaya konuldu.
 
   
 
 
     
İngiltere'deki Bristol Üniversitesi'nde yapılan araştırmalarda, 14 bin çocuğun doğum sonrası süreçte başvurdukları hastanelerin kayıtları incelendi. Çocukların en az yüzde 10'unda hırıltılı nefes alma başta olmak üzere çeşitli solunum yolları rahatsızlıkları olduğu belirlendi. Daha önce yapılan araştırmalarda, çocuklarda görülen solunum yolları rahatsızlıklarının henüz anne karnındayken başladığı saptanmıştı. Uzmanlar, bunun sebebinin hamilelik döneminde gerçekleşen bir etken olup olmadığını inceledi. Bu tip rahatsızlıklara neden olabilecek maddeleri araştıran uzmanlar sonunda evlerde sıklıkla kullanılan renk koruyucu, beyazlatıcı deterjanlar ve halı temizleyicilerinin önemli rol oynayabileceğini fark ettiler.

Sıklıkla evlerde kullanılan 11 ana maddenin piyasada satılan farklı markaları üzerinde laboratuvar araştırmaları yapan uzmanlar dezenfektanların yüzde 87,4'ünün, beyazlatıcıların yüzde 84,8'inin, halı temizleyicilerinin yüzde 35,8'inin, cam temizleyicilerinin yüzde 60,5'inin, kuru temizleme sıvılarının yüzde 5,4'ünün, sprey türevlerinin yüzde 71,7'sinin, terebentin türevlerinin yüzde 22,6'sının, oda kokularının yüzde 68'inin, renk koruyucularının yüzde 5,5'inin, boya, vernik gibi ürünlerin yüzde 32,9'unun ve böcek ilaçlarının yüzde 21,3'ünün çocuklarda astımla sonuçlanabilecek solunum yolları rahatsızlıklarına neden olacak maddeler içerdiğini tespit ettiler. Uzmanlar ayrıca 3,5 yaşına kadar olan hastane kayıtları takip edilen çocukların yüzde 6,2'sinin hırıltılı nefes rahatsızlığının bebeklikten başladığını da ortaya koydular.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>