>

SAĞLIKLI YAŞAM

Vajina bölgesi ameliyatları

Prof.Dr. Hayri Ermiş vajina bölgesi ameliyatları ile ilgili bilgi verdi. Vaginoplasti nedir...
 
   
 
 
     
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı'ndan Prof.Dr. Hayri Ermiş vajina bölgesi ameliyatları ile ilgili bilgi verdi.


Vaginoplasti nedir?

-Vaginoplasty vaginaya ait yapılan düzeltme ameliyatlarına verilen isimdir.

Bu ameliyatların nedenleri nelerdir?

-Buna cevap vermeden önce genel bir tanımlama yapmak gerekir. Bir kadının dış genital organlarını, yani gözle görünen kısımlarını oluşturan organları sayarsak, vagina (hazne), dış dudaklar (ki bunla iç ve dış dudaklar diye iki bölümdür) ve klitoristir (bızır). Bu yapılar normal her kadında vardır ama yapı ve görünümleri açısından farklılıklar gösterebilir veya doğumlardan sonra görünüm ve işlevlerinde farklılıklar olabilir. Bu yüzden bu kısımları ayrı ayrı incelemekte fayda vardır.

O zaman dış dudaklarla başlıyabilir miyiz?

-Labium adını verdiğimiz dış dudaklar 2 kısımdır. İç ve dış, veya minor-major olarak iki kısma ayrılır. Normalde doğum yapmamış kadınlarda dudaklar vagina girişini kaparlar. Bu dudaklar, özellikle dış dudaklar bazen nomaalden uzun veya normalden kalın olabilir veya iki taraf arasında büyüklük açısından farklılıklar vardır. Son yıllarda kadınların kendilerini tanımaları, vucutlarını, organlarını keşfetmeleri onlara bir çok faydalar sağlarken, bunun yanısırada bir çok olusuzluklar da getirmiştir. Bazı kadınlar kendilerini diğer kadınlarla kıyaslıyabilme imkanı bulduklarından, dış genital organlarının görümünden şikayetçi olmaya başlamışlardır. Bu şikayetler ön planda, benimki normalden uzun, sarkık, koyu rekte, normalden kalın gibi şikayetler olarak ortaya çıkmaya başlamıştır. Ancak bazı kadınlarda bu saplantı haline gelerek büyük psikolojik problemlere yol açmaya başlamış, dolaylı olarakda bu cinsel yaşamlarını, aile yaşamlarını olumsuz yönde etkilemeye başlamıştır.

Ne anlamda

-Kadınlar nasıl sarkık karınlarından, burunlarından utanıyorlarsa, dış genital organlarının görünümünden dolayıda utanmakta, buda onları kocalarından soğutarak aile içi cinsel problemlere kadar götürmektedir. Günümüzde çok az kadın bu şikayetini dile getirerek doktorundan yardım istemektedir. Bu kadınlara istediklere yönde ufak ameliyatlarla düzeltme yapılmaktadır. Bu tarz girişimlere labioplasti adını vermekteyiz. Gerekirse dış dudaklar kısaltılır veya inceltilir veya diğeri ile aynı büyüklüğe getirilir.

Doğumun etkileri nelerdir?

-Doğum sırasında vagina çıkım kısmında bazen yırtıklar oluşur. Bazende doğum doktorunun bilerek yaptığı kesiler vardır. Ayrıca vagina duvarları hafif sarkar ve bu durumda vagina çıkımı genişler ve dış dudaklar kapanmaz ve vagina girişi ayrık kalır. Bu durumda perine denen bu kısmı toparlamak ve labiumların düzgün kapanarak düzgün görünmelerini sağlamak amacıyla perinoplasti yapılır.

Klitorisle ilgili ne problemler olabilir?

-Bildiğiniz gibi klitoris erkekteki penisin kadındaki karşılığıdır. Bu organ bazı kadınlarda normalden büyük veya tam tersi normalden küçük olabilir. Normalden iri olanlarda görüntü bozukluğunun yanısıra, cinsel ilişki sırasında aşırı uyarılmaya bağlı kadınlar zevk yerine acı duymaya başlarlar. Tam tersi olarak klitorisi çok ufak olan veya gömülü olanlarda uyarılma problemleri olabilir. Klitirisi büyük olup, şikayeti olan kadınlarda girişimle ufaltma ameliyatı yapılabilir. Ufak olanlarda ise duruma göre cerrahi girişim veya fonksiyonel tedavi desteğiyle yardımcı olunmaktadır. Bu tür girişimlere kliteroplasti denmektedir.

Peki vajinayla ilgili ne gibi problemler olabilir?

-Diğer organlar gibi vaginada değişik büyüklüklerde olabilir ve dokusunun özelliğinden dolayı genişleme özelliğine sahiptir. Bu özellik bir kadının normal doğum yapabilmesi için doğal bir olaydır. Bazı kadınlarda vagina normalden büyük olabilir. Yine doğumlara bağlı olarak vagina yan duvarlarında sarkmalar olabilir veya derinlemesine yırtıklar olabilir ve vagina normalden fazla genişler. Biliyorsunuz günümüzde kadınlar artık kendilerini tanımaya başladılar ve vaginanın yalnızca üreme organı değil, cinsel ilişkileri için en önemli organ olduğunu öğrendiler. Cinsel ilişki sırasında vaginanın darlığı hem erkek, hem de kadın açısından çok önemlidir. Normalde kadınlar ilişki sırasında vagina yan duvar kaslarını kullanarak bunu sağlıyabilirler. Ancak fazla doğum yapanlarda bu kaslar gevşemektedir. Çoğu kadın bu kaslarını güçlendirmeyi bilmemektedirler. Vaginadaki be genişlemeler veya kadınların kaslarını güçlendirmeyi bilmemeleri sonucu bu kişilerin cinsel ilişkiden aldıkları zevki azaltmaktadır. Yine vagina aşırı genişlediği durumlarda içeriye hava kaçarak ilişki sırasında gaz çıkarma tarzında sesler yapabilmekte ve bu da kişileri çok olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durumların bir kadın tarafından ifade edilmesi hala bir tabu halindedir. Belkide kadınlar problemin ne olduğunu bilmediklerinden veya utandıklarından bunu doktorlarına ifade edememektedirler. Günümüzde bu problem konservatif tedavi veya cerrahi tedavi ile düzeltilebilmektedir. İşte bu amaçla vaginaya yapılan girişimlere vaginoplasti denmektedir.

Bu operasyonların yan etkileri var mı?

-Her ameliyat gibi bu girişimlerde de anezteziye bağlı riskler vardır. Ayrıca yapılan girişimin yerine göre komplikasyonlar olabilir. Örneğin labioplasti yapılan kadın yeni görünümünden memnun olmayabilir. Bu ameliyatlar içerisinde en dikkat edilmesi gereken vaginoplasti ameliyatıdır çünkü mesane ve kalın barsaklar girişim yapılan yere çok yakındır ve bu organların zedelenmesi halinde kadında telafisi zor olan durumlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden ameliyat öncesi bu olası riskler kadınlara detaylı olarak anlatılmalıdır.

Bu ameliyatlar ülkemizde yapılıyor mu?

-Bu ameliyatlar azda olsa yapılmaktadır. Bu ameliyatların az olmasının sebebi kadınların bu sorunlarını dile getirmede çok utanıyor olmalarıdır. Bir diğer sebep ise bunu kocaları ile rahat rahat konuşamamaları ve kocalarının onlara destek vermiyeceğini düşünmeleridir.

Bu ameliyatları kimler yapabilir?

-Dünyada bu ameliyatları jinekologlar ve plastik cerrahlar yapmaktadır. Plastik cerrahlar genellikle labioplasti tarzı girişimleri uygulamaktadırlar. Ancak diğer girişimler çoğunlukla jinekologlar tarafından uygulanmaktadır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>