>

SAĞLIKLI YAŞAM

Vajinal Akıntılar

En sık akıntı sebepleri nedir? Bu durumda ne yapmak gerekir?
 
   
 
 
     

Akıntıların özellikle bekar genç kızlarda ve menopozdaki kadınlarda başta olmak üzere herhangi bir sebebi yoktur. Bunlar fizyolojik akıntı doğal akıntı olarak adlandırılır. Bir enfeksiyon veya altında yatan bir neden var ise bu akıntılar fizyolojik olmayan akıntılar olarak adlandırılır.

FİZYOLOJİK DOĞAL AKINTILAR:

Doğal fizyolojik akıntılar yapı olarak berraktır ve sıvı yumurta akını andırır yapıdadır.Genellikle kokusuzdur, fakat bazı kadınlar ekşi bir kokudan şikayet edebilmektedirler.

Genellikle kaşıntı şikayeti yoktur ve cinsel ilişkide ağrı, yanma hissi oluşmaz.

Adet dönemine yaklaştıkça bazı hanımlarımızda vajinada bir koku olabilir ve akıntı rengi koyulaşabilir. Bu adet kanamasını oluşturan hormonların bu dönemde getirdiği etkidendir. Aynı sebeplerden dolayı gebelerde de tüm hamilelik boyunca vajinal akıntıda fizyolojik tarzda artma mevcuttur.

FİZYOLOJİK OLMAYAN AKINTILAR:

Fizyolojik olmayan akıntılar vagina veya rahim ağzındaki enfeksiyöz sebeplerden dolayı oluşan akıntılardır ve genel olarak vajinit veya servisit olarak isimlendirilirler.

GENELLİKLE GÖRÜLEN BELİRTİLERİ:

• Vajinadan olağan dışı bir akıntı

• Kaşıntı ve tahriş

• Cinsel ilişki sırasında acı duymak, disparoni

• Kasıklarda ve alt karın bölgesinde rahatsızlık veren ağrı

• Nadiren de olsa vajinal kanama

• Dış genital bölgede şişme,ödem

EN SIK AKINTI SEBEPLERİ NEDİR?

Vaginal kaşıntı, yanma, normal olmayan kokulu akıntı şikayeti ile başvuran hastalarda vaginitten şüphelenilir. Sıklıkla sebep olan mikroorganizma vajinal kültür dışında smear testinde de görülmektedir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>