>

SAĞLIKLI YAŞAM

Vajinal Akıntılar

Vajinal Akıntıların türleri ve korunma yolları için tıklayın!
 
   
 
 
     
Normal Vaginal Akıntılar:
Her kadında normalde bir miktar akıntı bulunur. Normal olan ve herhangi bir anormallik taşımayan bu akıntı genelde bir günde sadece çamaşır değişimini gerektirecek kadardır. Hormonların vagina hücrelerini uyarması ve de vagina ağızındaki bazı bezlerin salgısı ile oluşan bu akıntılar kokusuz ve renksizdir. Özellikle yumurtlama dönemine yakın devrelerde yumurta akı kıvamında olan renksiz ve berrak akıntı da normaldir ve 3-4 gün kadar sürer. Bu aynı zamanda herhangi korunma yöntemi kullanmayan çiftlerde korunmayı uyaran veya bebek isteyen kadınlarda da özellikle beraberlik için uygun zaman olduğunu gösterir. Bu akıntı genelde rahim kanalından gelir ve yumurtlama zamanı geçince koyu kıvam alarak miktarı da azalır.

* Renk değişimi olan ve kokuyla beraber olan akıntıların her zaman değerlendirilmesi ve tedavisi gerekmektedir.

İltihabi Akıntılar :
Anormal olan akıntıların en sık sebebi mantar ve bazı mikroplardır. Mantar akıntsı beyaz renkte olur ve süt kesiği kıvamındadır. Beraberinde kaşıntı da olabilir, koku pek olmaz . Sebep genelde tuvaletler, vücuttaki ateşli infeksyonlar, şeker hastalığı, antibiyotik kullanımı, gebelik, doğum kontrol hapları gösterilebilir. Mantar (Kandida) vagina içinde normalde bulunan binlerce mikroptan biridir. Normal zamanlarda da bulunur ama özellikle yukarda sayılan sebeplerle üreme zemini bulur ve rahatsızlık verecek düzeye erişir. Mantar dışı mikroplara bağlı akıntılar genelde sarı veya yeşil renktedir. Rahatsız edici koku ile beraberdir. Kaşıntı pek olmaz ancak ileri devrelerde vagina tahrşine bağlı kaşıntı ve acıma meydana gelir. Sebep olarak cinsel yolla bulaşan hastalıklar başta gelir. Diğer sebepler tuvalet ve banyolardan bulaşan infeksyonlardır. Bu tarzdaki akıntıların mutlaka değerlendirilmesi ve tedavisi gerekir. Özellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar vaginada kalmaz rahim kanallarına da ilerleyerek daha sonra kısırlığa da sebep olabilir.

* İltihabi vaginal akntıların tedavisinde eş tedavisinin de mutlaka gerektiğini unutmayın


Vaginal akıntılardan korunma : Vagina dışarı açık olan bir organ olduğundan bakımı önemlidir. Vaginal akıntılardan korunma kuralları:
1. Genel tuvaletlerdeki temizliğe dikkat edin ve koruyucu kağıtlar kullanın
2. Cinsel beraberlikte prezervatif kullanın
3. Akıntı tedavisinde mutlaka eş tedavisi uygulayın
4. Tekrarlayan akıntılarda sebep aranmalıdır( Şeker hastalığı, eşin tetkiki ve kültür)
5. Çamaşırların düzenli değişimi ve pamuklu çamaşır kullanın
6. Çamaşırların deterjandan arınmış olması ve sıcak ütülenmesi gerekir
7. Hafif olan akıntılarda bile doktorunuza danışın
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>