>

SAĞLIKLI YAŞAM

Vajinal Yenileme

Yaş veya doğumlara bağlı olarak vajinanın gevşemesi sonucu oluşan estetik görünüm düzeltmeye ve cinsel ilişki hazzını artırmaya yönelik cerrahi bir uygulamadır.
 
   
 
 
     
Vajinal Yenileme
(Daraltma ve Estetiği)


Bu uygulama vajinanın dış üçte birini oluşturan orgazmik alan, iç ve dış dudaklar, vajina içinin genişliği ve perineal bölge denilen bu alandaki, pubis (vajina üstündeki bölge) ve bacak içlerindeki aşırı yağ birikmelerinin cerrahi olarak yeniden düzenlenmesini kapsamaktadır.

Vajinal daraltma

Gevşeme yapısal olarak veya normal doğum sonrası oluşan travma sonucunda kadında alt genital bölgede bulunan kas ve yumuşak dokuların gevşeyip genişlemesi ve sarkmasıdır. Vajinal kaslar gevşer, normal gerginlik ve dirençleri azalır, vajinayı kontrol ve destek fonksiyonları bozulur.

Sonuç olarak vajina gevşer, iç, dış genişliği artar ve cinsel haz azalır. Duvarlardaki gevşeme aynı zamanda cinsel partner olan erkeğin duyacağı cinsel hazzı da azaltacaktır. Cerrahi olarak vajinal kanal daraltılmakta ve gevşemiş olan kas yapıları düzeltilmektedir.

Labialar (Dudaklar)

Vajinanın fonksiyonu dışında dış kısımlarını oluşturan labia majör ve labia minör denilen büyük (dış yandaki) ve küçük (iç yandaki) dudaklar ile pubis bölgesinin düzeltilmesi estetik amaçlıdır. Pek çok kadın labialarının büyük ve sarkık olmasından şikayet etmektedir. Cinsel fonksiyonları etkilemez ancak psikolojik olarak hasta mutlu olacağı için cinsel başarı ve haz artacaktır. Bu dudakların normalden büyük olduğu bazı durumlarda klitorisi örteceği için orgazmın gecikmesine ve hazzın azalmasına fonksiyonel olarak da neden olabilir.

Labiaların normalden küçük ve gevşek olduğunda yağ dokusu transferi ile bunlar normal, gergin ve daha genç görünüme kavuşmaktadır. Bu basit ve lokal anestezi ile yapılan günlük cerrahi girişimlerdir. Bazen bacak içlerinde ve pubis denilen vajinanın üst bölümündeki alanlarda aşırı yağlanma olmaktadır. Bu durumda lokal anestezi ile basit liposuction ile düzeltilmektedir.

Labia Minör sarkmasi (Reduction Labioplasty)

Büyük ve sarkık iç dudaklar (Labia Minör) dış dudakları taşacak şekilde aşağı ve dışarı doğru asimetrik olarak taşarak estetik görüntüyü bozmakta hastaları rahatsız etmektedir. Pek çok kadın bunların dışarı sarkmasından rahatsızlık duymakta ve partnerlerine görünmek istememektedir.

Ayrıca spor yaparken ve pantolon giyerken rahatsızlık vermektedir. Bu durum basit bir cerrahi işlem ile düzeltilmekte ve sarkık olan iç dudaklar yeniden normal görünümüne kavuşmaktadır.

Labia majör gevşemesi ve sarkması. Küçük dudaklarda olduğu gibi büyük ve sarkık büyük dış dudaklar lokal anestezi altında küçültülebilmektedir. Ayrıca yaşa bağlı olarak içlerinin boşalıp sarkması ve dolgunluk gerginliğinin azalması ise yine yağ dokusu transferi ile düzeltilmekte ve dış büyük dudakların tekrar dolgun ve gergin görünmeleri sağlanmaktadır.

Vulvar Lipoplasti

Vulva alanını oluşturanlardan pubis denilen vajina üstü bölgesi ve bacak içlerindeki aşırı yağ birikmesi sonucu oluşan kontur bozuklukları basit liposuction işlemleri ile lokal anestezi ile günlük cerrahi işlem olarak düzeltilebilmektedir.

Abdominoplasti yani karın germe ameliyatları ile kombine olarak yapılan vajinal yenileme ameliyatları yardımı ile bu bölge gerilmekte ve stress urinary incontinence denilen gülerken, hapşırırken, öksürürken, spor veya günlük ev işleri gibi aktiviteleri yaparken istem dışı idrar kaçırmaları da büyük oranda düzelmektedir. Karın germe ameliyatı ile doğum veya yaşlanmaya bağlı olarak aşağı doğru gevşeyip sarkan vajinal alanlar gerilmekte ve yeniden eski olduğu yere gelmektedir.

Klitoris tek orgazm organı değildir. Diğer orgazm alanı pubococcygeous ve transverse kasların oluşturduğu perineal bölgedir. Vaginal yenileme bu bölgenin üst kısmında bulunan Grafenberg noktası (G noktası) da normal yerine gelmektedir.

Cerrahi tedaviler genellikle lokal anestezi altında günlük cerrahi uygulamalar olarak yapılmaktadır. Hastanede yatmayı gerektirmez. 1-7 gün içinde hastalar normal günlük aktivitelerine dönebilmekte cinsel ilişki ise yapılan ameliyatın tekniğine bağlı olarak 3- 8 hafta sonra serbest bırakılmaktadır.

Sik sorulan sorular:

Vaginal yenileme ameliyatı ne kadar sürmektedir?
Yapılacak uygulamanın şekline göre 1-3 saat kadar sürmektedir.

Ne tip bir anestezi uygulanır?
Hastanın tercihine göre lokal veya genel anestezi uygulanır.

Ne kadar süre sonra cinsel hayatıma dönebilirim?
Yapılacak uygulamanın şekline göre 3-8 hafta kadar sonra.

Normal hayatımı ve işime ne zaman dönebilirim?
Yapılan ameliyata ve ne iş yaptığınıza göre değişmekle birlikte 1-7 gün içinde.

Ne kadar ağrı ve rahatsızlık hissedeceğim?
Ameliyat olan hastalar ağrı kesicilerle hiç veya çok az ağrı duyduklarını söylemektedirler.

Ameliyat ücreti ne kadardır?
Yapılacak olan uygulamanın şekline göre hastadan hastaya değişmektedir.

Riskleri nelerdir?
Bu ameliyatlar çok güvenli ameliyatlardır ve çok az riskler içerir. Bilinen kanama ve enfeksiyon gibi cerrahi riskler yüzde 1 in altındadır.

Vaginal daraltma ve estetik ameliyatları diğer estetik ameliyatları ile yapılabilir mi?
Evet, diğer liposuction, meme büyütme gibi estetik ameliyatlarla birlikte uygulanabilir.

İz kalır mı?
Gözle görünen çok fazla bir iz kalmaz.


OP. DR. NURI M. BATTAL
Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı


Nispetiye Cad. 19-5 Akatlar, (AKMERKEZ KARŞISI)
Etiler, İSTANBUL
0 (212) 351 51 28-29

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>