>

SAĞLIKLI YAŞAM

Vajinismus bekar kadının da sorunu

Evlenmeden cinsel ilişkiyi partneri ile paylaşan kadınlar, vajinismus problemi ile karşı karşıya.
 
   
 
 
     
Cinsel birleşme sırasında kadının vajen kaslarını istemsiz bir şekilde kasması sonucunda, cinsel birleşmenin olmaması veya çok zor olması durumu olarak tanımlanan vajinismus hakkında bilgi veren Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Jinekoloji Uzmanı ve Hera Kadın Sağlığı Merkezi sahibi Op. Dr. Süleyman Eserdağ, son yıllarda kişilerin evlenmeden cinsel ilişkiyi partneri ile paylaşma sıklığındaki artışlara paralel olarak, vajinismus sorunu taşıyan bekar kadın sayısının artış gösterdiğini belirtti.

Evlilik öncesi tedavi

Vajinismus sorunu yaşayan bekar kadınların, evlilik öncesinde tedavi amacıyla cinsel terapi kliniklerinin yollarını tuttuğunu ifade eden Op. Dr. Süleyman Eserdağ, “Bu şekilde kişiler, evliliklerine daha sağlıklı bir başlangıç arzusunu taşıyorlar. İzlenilen yol ve tedavi yöntemleri bekar veya bakire bayanlarda, evli bayanlardakinden farklı değildir” dedi.

Vajinismus çiftlere ait bir problem

Vajinismusun bir hastalık değil problem olduğuna işaret eden Eserdağ, bu problemin yalnızca kadına ait bir sorun olmadığını, çiftlerin birlikte yaşadıkları ortak bir sorun olduğunu belirtti. Vajinismus tedavisi hakkında da bilgi veren Eserdağ, şunları söyledi:

Üniversite mezunlarında daha çok görülüyor

“Kişisel tecrübelerimize göre; vajinusmus, sosyokültürel düzeyi yüksek, daha çok okuyan veya üniversite mezunu çiftlerde daha sık olarak izlenmektedir. Hatta bu problem yalnızca ülkemizde değil, yurtdışında da sıktır. Dünyada 10-15 yıldır evli olup halen ilişkiye giremeyip boşanan veya evliliklerini bu şekilde kabullenip "aseksüel" olarak sürdüren pek çok çift vardır.

Çok sayıda çift sorun yaşıyor

Burada problem olan şey bu sıkıntıyı yaşayan çiftin bu problemin yalnızca kendisinde var olan "garip bir sorun" olduğunu düşünüp hekime başvuramamasıdır. Unutmayınız ki; bu tip sorunu çevrenizdeki pek çok evli çift halen yaşamakta veya geçmişte yaşamış olabilir. Ancak doğal olarak, kişilerin bu tür sıkıntılarını çevre ile paylaşmamaları sonucunda sizler farkında olamayacaksınız.

Tedavi, aile birliği için önemli

Yine unutmayınız ki kadınla erkek arasındaki tek ayrım seksüel farklılıktır. Dolayısıyla beraberlikte veya evlilikte en önemli olaylardan birisidir seks. Sağlıklı bir cinsel yaşantı kötü olaylara karşı toleransınızı arttıracak, birbirinizi daha çok sevmenize ve anlamanıza neden olacaktır. Bu nedenlerle cinsellik evlilikteki ilk koşullardandır ve kişilerin psikolojileri üzerinde önemli rol oynamaktadır. Bu yüzden vajinismus tedavisi "yalnızca çocuk sahibi olabilmeniz için değil, aile birliğinizin daha sağlıklı devamı için" de gereklidir.

Boşanmada büyük etken

Problemin süresi uzadıkça bir çığ gibi büyümekte ve sonuçta çiftler kendileri oldukları gibi kabul ederek evliliklerine devam etmekte veya evlilikleri boşanmalarla sonuçlanabilmektedir. Ailelerden gelen "Neden hala çocuk yapmıyorsunuz?" şeklindeki eleştiriler ise kişilerin stresleri daha da arttırmaktadır. Çiftlerin "bizim çocuğumuz olmuyor, tedavi görüyoruz" şeklindeki yalanları ise bazen birbirini kovalamaktadır.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>