>

KÜLTÜR-SANAT

Pantolonlu Kraliçe Mayısta Ankara'da...

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 6-16 Mayıs tarihleri arasında 7. kez sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.
 
   
 
 
     


Bu senenin festival mekanları Kızılırmak ve Kavaklıdere sinemaları. 80 filmin yer aldığı program her sene olduğu gibi yan etkinliklerle desteklenmiş.

"Senaryo Nasıl Yazılır" atölye çalışması, filmlerden sonra yönetmenlerle yapılacak söyleşiler, paneller ve fotoğraf sergisi bu etkinliklerden yalnızca bir kaçı.

Programda yer alan özel bölümlerden biri geçtiğimiz sene yaşama veda eden Katherine Hepburn’e adanmış.Amerika sinemasında kadın oyuncu olmanın kurallarını alt üst etmiş, kendi duruşunu ve kurallarını yaratmayı başarabilmiş Katherine Hepburn, 7. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nde üç filmiyle anılacak.

Katherine Hepburn... "Uzak bakışlı" bir kadındı o. Hollywood’un en parlak dönemlerinde yıldızlaştı ve kariyerinin sonuna kadar da saygı duyulan bir entelektüel ve hayranlık uyandıran bir "kraliçe" olarak kaldı. Sinemada kadın olarak var olmanın, adını altın harflerle yazdırmanın, ve nihayet bir efsane olarak anılmanın en güzel adıydı Katherine Hepburn. Beyazperde fırtınalar istediği yıllarda aldığı 4 Oscar’la erişilmesi güç bir rekora imza attı. Bu rekor ancak 1990’ların sonunda kırılabildi. Feminist bir annenin entelektüel kızı olarak, Hollywood’un erkek egemen yapısı içinde kendine ait bir alan yarattı ve hayata karşı duruşuyla "diğerlerinden" ayrıldı. Çağdaşı kadınların aksine o hep pantolon giymeyi yeğledi. Kurallarını erkeklerin koyduğu bir dünyada kendi doğrularının peşinden gitti ve inandıklarından hiç ödün vermedi. Kendini ifade etme biçimiyle ve film setlerinde yönetmenlerle kurduğu ilişkiyle "aykırı" bir yıldız kimliği yarattı. Herkesin başka biri olmak istediği bu dünyada kendisi olmayı ve öyle kalmayı seçti. Dönemin suya sabuna dokunmayan salon komedilerine bile bugün bile etkisini kaybetmemiş gibi görünen bir derinlik ve zeki bir espri anlayışı katmayı başarmıştı.Atilla Dorsay’ın deyişiyle; "Beyazperdenin öncü feministi; hep erkeklerle eşit, giderek üstün olmaya girişmiş ve bunu her zaman da başarmış olan çağdaş kadın portresi ve Oscarlarına bakılırsa yüzyılın en iyi oyuncusu" Katherine Hepburn’un üç filmi, 7. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nin "Anısına" bölümünde gösterilecek. Bu bölüm, Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği’nin katkılarıyla hazırlanıyor.

7. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali Programının tamamını 5 Nisandan itibaren www.ucansupurge.org sayfalarında bulabilirsiniz.Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>