>

SAĞLIKLI YAŞAM

Vejetaryenseniz Nasıl Olacak?

Vejetaryenlik son derece etik bir tercih olabilir, doğru. Ancak...
 
   
 
 
     

Vejetaryenlik son derece etik bir tercih olabilir, doğru. Ancak, belli besin gruplarını hayatınızdan çıkarmak ve ardından da dengeli bir beslenme düzenini benimseyememek cildiniz adına korkunç bir hata olabilir. Bilindiği gibi cilt hücreleri son derece hızlı bir şekilde ortalama 28 ve 31 günde bir yenileniyor. Bunu sürdürmek için de gerekli miktarda protein, karbonhidrat ve yağa ihtiyaç duyuyor. İşte bu nedenle ciddi beslenme eksiklikleri cildin kendisini yenileme sürecini önemli şekilde etkiliyor. Vejetaryen tipi beslenme tarzı, bol bol meyve ve sebze yediğiniz için C vitamini açısından zengin olabilir ve bu da cildinize iyi gelebilir. Ancak yine de bu tip beslenme demir, temel yağ asitleri ve B12 gibi sadece hayvansal gıdalarda bulunabilecek besin maddelerinden yoksundur. Bu önemli vitaminlerin eksikliği mat, nemsiz ve erken kırışan hatta sık sık sivilce sorunu yaşayan bir ciltle baş başa kalmanıza yol açabilir.

Bu durumda yapmanız gereken en önemli şey, omega 3 ve omega 6 gibi cildin nem dengesinin korunmasına yardımcı olacak temel yağ asitlerini almaya dikkat etmek olmalı. Bunlar, cilde ihtiyaç duyduğu nemi sağlar ve ince çizgilerin oluşumunu önler. Ceviz, fındık gibi kabuklu yemişlerden bolca tüketmek, yemeklerde ayçiçeği yerine soya yağı kullanmak da, daha faydalı yağlar içerdikleri için daha akıllıca olacaktır.

Öneri: Yağ asitleri içeren besin takviyeleri almanıza rağmen cildiniz hâlâ kuru ve pul pul mu? O zaman yoğun nem takviyesi yapan bitkisel cilt maskeleri uygulayabilirsiniz.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın

DİĞER HABERLER

cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>