>

SAĞLIKLI YAŞAM

Vitamin Eksikliği Depresyonun Habercisi Olabilir

Dikkat!
 
   
 
 
     

Gündelik hayatın stresi, sosyal şartlar, uzun süren zorlayıcı yaşam koşulları gibi çevresel şartlara bağlı olarak oluşan “depresyon” konusunda açıklamalarda bulunan Dr.Orçun Orhun; alınacak takviye gıda ve vitaminler ile depresyon belirtilerinde azalma görülebileceğinin altını çizdi.

Depresyona hem sosyal şartların hem de bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların sebep olabileceği belirten Dr.Orçun Orhun; en sık karşılaşılan depresyon belirtilerinin; üzüntü, ilgisizlik, yaşamdan zevk almama ve huzursuzluk olduğunu açıkladı. Depresyonun genellikle ilaç tedavisi ile kontrol altına alındığını söyleyen Orhun; gıda takviyeleri ve vitamin desteği ile de depresyon belirtilerinde azalma sağlanabileceğini belirtti.

En sık görülen depresyon belirtisi: Uykusuzluk

Depresyon tanısı konmuş kişilerde C, B6, D vitamini ve folik asit, demir gibi maddelerin eksikliğinin görüldüğünü vurgulayan Pharma Plant Yönetim Kurulu Üyesi Dr.Orçun Orhun, özellikle magnezyum eksikliğinin depresyon semptomlarına sebep olabildiğinin altını çizdi. Depresyonun en sık karşılaşılan belirtilerinden birinin de uykusuzluk olduğunu söyleyen Orhun, bu belirtilerin yanında iştahsızlık, cinsel isteksizlik, enerji kaybı ve çabuk yorulmanın da geldiğini belirtti.

Depresyonla savaşan besin ve vitaminler

Yapılan çalışmalar sonucunda D vitamini eksikliğinin kronik yorgunluğa ve depresyona yol açabileceğini gösterdiğini açıklayan Dr.Orçun Orhun, eksikliği depresyona yol açabilecek besin ve vitaminler konusunda açıklamalarda bulundu. Mutluluk hormonu olarak da bilinen seratonin için; hindi, tavuk eti, peynir, yoğurt ve yüksek karbonhidratlı meyveler ve soya ürünlerinin tüketilmesinin faydalı olabileceğini vurgulayan Orhun, zengin omega 3 kaynağı olan balık ve ceviz'in de önemine dikkat çekti.

Folik asitten zengin yeşil yapraklı sebzeler, C vitamini kaynağı brokoli, narenciye gibi meyve ve sebzeler, B6'dan zengin fındık, antep fıstığı, balık, B12'den zengin ciğer, kabuklu deniz ürünleri, kırmızı et ve peynir, çinko kaynagindan zengin kuruyemişler de depresyon belirtilerinde azalma sağlayabiliyor.

Doğum kontrol hapları depresyon görülme riskini artırabilir

Doğum kontrol hapı kullanan kişilerde depresyon belirtileri görülebileceğini açıklayan Dr.Orçun Orhun, alkol kullanan kişilerin de bu risk grubunda olduğunu belirtti. Hamilelik döneminde alınması gereken en önemli besin desteğinin folik asit olduğunu belirten Orhun; folik asitin hem anne hem de bebeğin sinir sistemi gelişimi açısından taşıdığı önemi vurgulayarak, omega 3 desteğinin de hamilelik sonrası görülen depresyona faydalı olabileceğini belirtti.

Düzenli vitamin ölçümü ve gıda takviyesi

Her ay eczanede vitamin ölçümü veya aile hekimine giderek kan tahlili yaptırılmasıyla vücudumuzun ihtiyacı olan eksik vitaminlerin öğrenilebileceğini belirten Pharma Plant Yönetim Kurulu Üyesi Dr.Orçun Orhun, vitamin eksikliğine göre eczacı veya doktorunuzun önerdiği ürünlerin kullanılması gerektiğini, eczane dışında satılan ürünlerin içerik ile kullanım bakımından önerilmeyeceğini ve güvenli bir kaynak oluşturmadığını da vurguladı. Depresyonun bir hastalık olduğunun ve bir uzman tarafından ayrıntılı bir muayene ile tespit edilmesi gerektiğine dikkat çeken Orhun, belirtilen gıdaların alınmamasının direkt depresyona neden olmayacağını fakat depresyon riskini artırabileceğini belirttti.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>