>

SAĞLIKLI YAŞAM

Vitaminler Ne İşe Yarıyor?

Vitamin takviyesine ihtiyacınız olduğunu nasıl anlarsınız?
 
   
 
 
     

Beslenme ile vücudumuzun gereksinim duyduğu tüm vitamin ve mineralleri eksiksiz olarak alabiliyor muyuz? Yoksa vitamin takviyesine ihtiyacımız var mı?

Vitamin ve mineraller, vücudumuzda birçok sistemin doğru çalışması ve enzimlerin sağlıklı işleyişi için gerekli. Fakat bir enzimin çalışması için tek bir vitamin ya da tek bir mineralin varlığı yeterli olmuyor bazen. Genellikle vitaminler ve mineraller birbirleriyle koordineli olarak görev yapıyor, örneğin doğumsal anomalilerin önlenmesi için gebelik dönemi öncesinde ve gebeliğin ilk aylarında özellikle alınması önerilen folik asit, başka bir vitamin olan biotin eksikliğinde vücutta aktif formu olan folasine dönüşemiyor. Ya da kemik sağlığı için gerekli olan kalsiyum yeterli magnezyum olmazsa kemiklerde kalamıyor. Bunlar gibi yapılan pek çok araştırma, vitamin ve minerallerin beraber çalıştığını gösteriyor. Bu araştırmalarla birlikte multivitaminler önem kazanıyor. Peki vitaminlerle ilgili bildiklerimiz ne kadar doğru?

VİTAMİN TAKVİYESİNE İHTİYACINIZ OLDUĞUNU NASIL ANLARSINIZ?


Vitamin mineral eksikliği özellikle büyük şehirlerde yaşayan kişilerde dengesiz ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları, stres, çevresel kirlilik gibi nedenlerden dolayı sık rastlanan sorunlardan biri. Uzmanlar vücudun ihtiyacının karşılayabilecek optimum miktarda vitamin ve mineral alabilmek için günde en az beş öğün taze sebze meyve yenmesi gerektiğini belirtiyor. Bu besin maddelerinin yeterince alınmaması halsizlik, sürekli yorgunluk, cilt sorunları, zayıf tırnaklar ve saçlar ile konsantrasyon güçlüğü gibi pek çok soruna yol açabiliyor. Beslenme alışkanlığınız düzensizse ve bu sorunlardan yakınıyorsanız vitamin-mineral eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Bu nedenle multivitamin kullanmak istiyorsanız, doktorunuza danışarak ihtiyacınız olup olmadığını öğrenebilir ve kendinize en uygun vitamini seçebilirsiniz.

ALKOLLÜ İÇKİLER, KULLANILAN VİTAMİN MİKTARINI ETKİLER Mİ?

Alkol kullanımı, bazı vitaminlerin vücuttan daha kolay atılmasını, dolayısıyla eksikliğini ortaya çıkarabiliyor. Düzenli alkol kullanan kişilerin; bu nedenle, doktorlarının önerileri doğrultusunda, günlük bir multivitamin kullanması, sağlıklı vücut fonksiyonlarının devamı için öneriliyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>