>

SAĞLIKLI YAŞAM

Yanlış Zamanda Hamile Kalmayın

İşte kendinizi korumak için yapmanız gerekenler….
 
   
 
 
     

Doğum kontrol yöntemleri çoğu zaman angarya gibi gelse ve can sıkıcı olsa da hazır olmadığınız bir anda hamile kalmak istemiyorsanız kendinizi korumak için bir şeyler yapmalısınız. Kadın sağlığı uzmanları, bunun sadece ihmalkârlıktan kaynaklanmadığını ve aslında kadınların hamile kalmayacakları konusunda kendilerini kandırmasının pek çok nedeni olduğunu söylüyor.

Bazı günler doğum kontrol hapını almayı unuttuğunuzda, bir doz yüzünden hamile kalma riskinizin olmayacağını düşünebilirsiniz. Belki de ilacınız bitti ve yumurtlama sürecine girmeden önce metabolizmanızı biraz dinlendirmeniz gerektiğini düşünüyorsunuz. Öncelikle birçok kadının bu şekilde düşündüğü için hamile kaldığını hatırlatmak isteriz.

Şunu unutmayın, sadece bir tanesini unutmanız ve 24 saat içinde bunu yeni bir hapla telafi etmemeniz nadir de olsa yumurtalığınızın hamile kalmanızı sağlayacak yumurtayı serbest bırakmasına sebep olabilir. Aynı risk ilacı sadece tek gün unutmanız ve sonraki yedi gün boyunca ilişki sırasında prezervatif veya ek bir yöntem kullanmadığınızda da geçerli.

Progesteron içeren haplar kullanıyorsanız, onları her gün aynı saatte almanız gerektiğini unutmayın. Bu, kendinizi otomatiğe almanıza da yardım eder. Ayrıca doğum kontrol hapını bıraktığınızda hamile kalamayacağınız bir dönem geçireceğinizi de sakın düşünmeyin. Eğer ilacı bırakır veya unutursanız mutlaka ek bir doğum kontrol yöntemi ile kendiniz garantiye alın.

Düzenli bir partneriniz olmadığı için bu konuları kafanıza takmanız gerekmediğini düşünüyorsunuz. Bu durumda neden doğum kontrol yöntemleri için para harcayanınız ki?

Prezervatif, ucuz bir korunma yöntemi olmasının yanı sıra, doğru kullanıldığında yüzde 98 oranında etkili olabiliyor. Aynı zamanda cinsel yolla bulaşan hastalıkları tamamen ortadan kaldırmasa da önemli derecede azaltıyor. Eğer partnerinizin bir hastalık taşıyıp taşımadığından emin değilseniz, prezervatif kullanmayı tercih etmelisiniz.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>