>

SAĞLIKLI YAŞAM

Yaz sıcağına karşı bol meyve

Aşırı sıcaklarda bağışıklık sisteminin korunması ve direncin arttırılması için bol meyve tüketilmesi gerektiği ifade edildi.
 
   
 
 
     
Her meyvenin farklı vitamin özelliği taşıdığı için, çok çeşitli meyvelerin tüketilmesi gerektiğini açıklayan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Baş Diyetisyeni Tabende Tarhan, yaz sıcaklarında vücut direncini artırmak için meyvelerden hazırlanan kokteyllerin de içilebileceğinin altını çizdi. Tarhan, "Vitamin içeriği açısından zengin olan meyvelerden her öğünden 15-20 dakika sonra ve gün boyunca 5-6 porsiyon yenilmeli. Aşırı sıcaklarda bağışıklık sisteminin korunması ve vücut direncinin artırılması için bol su tüketimi ile birlikte her gün 5-6 porsiyon meyve tüketilmesi büyük önem arz ediyor" dedi. Sıcaklardan olumsuz yönde etkilenmemek için düzenli beslenmek ve sıvı tüketimini artırmak gerektiğini kaydeden Tarhan, şu bilgileri verdi:
"Yaz sıcaklarında vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri almak için günlük su tüketiminin en az 2 litre (8-10 bardak) olması gerekir. Meyve tüketiminin de sağlıklı yaşam için artırılması önemlidir. Aşırı sıcaklarda bağışıklık sisteminin korunması ve vücut direncinin artırılması için vitamin içeriği açısından çok zengin olan meyveler ihmal edilmemeli.

Meyve çeşidinin bir hayli fazla olduğu yaz aylarında, sıcaklar nedeniyle azalan direnci, bol miktarda meyve tüketerek artırabiliriz. Bağırsak hareketlerini artıran, zindelik kazandıran meyvelerden her öğünden 15-20 dakika sonra bir porsiyon (bir adet) yenmesini, gün boyunca 5-6 porsiyon meyve tüketilmesini öneriyoruz. Hatta, serinlemek isteyenler kola ve benzeri içeceklerin içinde bulunan zararlı maddelerden korunmak için taze meyvelerin suyunu sıkarak hem su ihtiyaçlarını karşılayabilirler hem de gerekli olan besini alabilirler."

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>