>

SAĞLIKLI YAŞAM

Yeni Yılda Daha Sağlıklı Daha Mutlu

Yeni Yılda kendi beslenme sisteminizi oluşturun, hayatınızı değiştirin.
 
   
 
 
     

Yıllardır sağlıklı beslenme ve ideal vücut ağırlığının peşinden koşuyoruz, uygulamadığımız, diyet öğretisi, bakmadığımız diyet listesi kalmadı. Özellikle beslenme konusunda ilgi alanı açık olan insanlar daha çok hüsrana uğruyor. En iyisine ulaşmaya çalışırken beslenme düzenimiz ve sağlıklı beslenme bilinci hepten karmakarışık oldu.

Bu sene yeni yılı yeni başlangıçlarla taçlandıralım. Bu yıl yeni yılla birlikte kendi sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızı keşfedin, uygulayın ve hayatınız değişsin. Beslenmenizi revize edip, sağlıklı beslenme ile sevdiğiniz beslenme davranışlarını birleştirip, kendi beslenmenizi oluşturun.

31 ARALIK 2013, YILIN SON GÜNÜ NASIL BESLENMELİ;

Sabah uyandıktan sonra 1 saat içinde kahvaltıya oturun. Kahvaltı sofrasına oturduğunuzda, kahvaltıya başlamadan önce; biraz ılık su için, daha sonra üzerine daha soğuk su için. Böylece sindirim sisteminizin çalışmasına yön vermiş olursunuz.

Sabah, öğlen ana öğünlerinizi besin gruplarına dikkat ederek her gruptan besin tüketmeye özen göstererek tüketin. Besin grupları; 1.grup: Et ve peynir grubu protein içeren yiyecekler. 2.grup: Ekmek grubu karbonhidrat içeren yiyecekler (ekmek, pilav, makarna, fırında pişirilmiş börek vs.). 3. grup: Süt grubu (süt, yoğurt, ayran). 4.grup: Sebze grubu lif ve vitamin içeren yiyecekler. 5.grup: meyveler, karbonhidrat, vitamin ve lif içeren yiyecekler.

Ara öğünlerde meyve, 10–15 fındık veya badem veya 2–3 adet tam ceviz, veya süt veya yoğurt gibi sağlıklı yiyecekler tüketin.

Bütün gün bol su için.

Belirli bir ölçüde kafein almak yararlı olur. Gündüz çay kahve gibi içeceklerden 2-3 fincan içmek yerinde bir davranış olur.

YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN, PARTİNİN ERTESİ GÜNÜ, 1 OCAK 2014 SABAHI BESLENMENİZİ SAĞLIKLI ORGANİZE EDİN

Eğlenceli parti sona erdi ve yeni bir yıla daha girdik. Geç kalkın uykunuzu iyi alın. Yeni yılın ilk günü güzel bir kahvaltı ile güne başlayın. Kahvaltı öncesi ılık su ardından oda ısında normal sıcaklıkta su içmeyi unutmayın. Kahvaltıda 1–2 dilim peynir, haşlanmış veya az yağda omlet veya menemen şeklinde pişmiş yumurta, söğüş çiğ mevsim sebzeleri ile hazırlayacağınız sofrada tam buğday veya çavdar ekmeği de mutlaka bulunmalı. Bir miktar tahin pekmez ile enerji katabilirsiniz. 4- 5 adet zeytin tüketmenizde besin çeşitliliğini artırdığı gibi omega- 3, omega-9 tüketimini arttırmış olur.

Yılbaşı gecesi fazla kaçırdığınız alkolün kan dolaşımından tamamen atılabilmesi için gün boyunca 13–15 bardak su içmelisiniz. Fakat suyun oluşturacağı olumlu etkiyi azaltmamak için yeni yılın bu ilk gününde kafein tüketimini sınırlayın, yılın ilk günü sıcak içecek olarak taze limon sıkılmış açık çay tercih edin.

Yılbaşı gecesi aldığınız fazla kaloriler ve tükettiğiniz alkollü içecekler vücudunuzda yağ olarak depolandı. Bu yağları vücudunuza yerleşmeden dışarı atabilmeniz için yapmanız gereken, hareketli ve sakin bir gün geçirmektir. Açık ve güneşli bir havada, yapacağınız gezinme şeklindeki yürüyüş hem enerji harcamanızı artıracak hem de kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>