>

SAĞLIKLI YAŞAM

Yılbaşı Sofralarını Nasıl Sağlıklı Hale Getirebiliriz?

Yeni yılı heyecanla, umutla beklerken yepyeni başlangıçlar yapmanın tam sırası.
 
   
 
 
     

Yılbaşı sofralarının o güne özel daha ağır olması kaçınılmaz. Peki bu sofraları nasıl sağlıklı hale getirebiliriz? Sıkı bir kahvaltı ile güne başlamak gerektiğini söyleyen Şenpiliç ‘Dengeli Beslen Harekete Geç’ Proje Danışmanı Uzman Diyetisyen Olcay Barış, o gün için bir beslenme planınız olması gerektiğinin altını çiziyor.

Yılbaşı günü sabahı tam buğday veya çavdar ekmeği, peynir, yumurta, zeytin tüketimi ile sıkı bir kahvaltıyla güne başlanılması gerekliliğini vurgulayan Uzman Diyetisyen Olcay Barış, “Meyve ve kuruyemişlerden oluşan ara öğünlere yer vermeli. Akşam tüketeceğiniz protein ağırlıklı bir sofradan dolayı öğlen öğününde çorba, sebze, yoğurttan oluşan bir beslenme planlamalısınız. Bol su içerek metabolizmanızı hızlandırmalı ve fast-food tüketiminden uzak durmalısınız.” dedi.

Tavuk etinin hindi etine bir alternatif olacağını ifade eden Barış, “Akşam tüketeceğiniz hindi eti yerine alternatif olarak tüketeceğiniz tavuk etinin hazmı kolaydır. Ayrıca protein, demir, fosfor ve B grubu vitaminlerinden zengin tavuk etinin her parçasının ayrı özellikte oluşu besin değerini arttırmaktadır. Göğüs eti yüksek protein, düşük yağ ve az kolesterol içeriği sayesinde sofralarımızda daha çok tercih edilmelidir. Tavuk but etinde ise göğüs kısmına oranla daha fazla çinko ve demir bulunmaktadır. Izgara, haşlama veya fırında 100 gram derisiz tavuk eti sadece 120 kal enerji içerir.” diyerek önemli bilgiler verdi.

“Sofranızda mutlaka mevsim yeşilliklerine yer verin. C vitamini içeren yeşillikler, et-tavuk-balık-hindinin içerisindeki demir emilimini arttırıcı özelliktedir.” diyen Olcay Barış güne dair önerilerine şöyle devam ediyor: “Tatlı ihtiyacınızı hamur işi ve şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlı veya meyve tatlılarından sağlamaya çalışın. Alkol tüketmek isterseniz iki kadehi geçmeyerek alkol tüketiminizi sınırlandırın. Yeni yılın herkese sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini dilerim.”


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>