>

KÜLTÜR-SANAT

Bu söyleşiyi kaçırmayın...

Osmanlı Bankası Müzesi'nde "Sultanların Fotoğrafçıları ve vizörlerinden yansıyan İstanbul" söyleşisi...
 
   
 
 
     
Osmanlı Bankası Müzesi’nin Voyvoda Caddesi Toplantıları kapsamında düzenlenen İstanbul Sohbetleri’nde, fotoğrafçıları ve fotoğraflarıyla İstanbul anlatılacak. Fotoğaf tarihçisi Engin Özendes, 8 Aralık Çarşamba günü saat 18.30’da düzenlenecek “İstanbul’un Fotoğrafçıları” başlıklı sohbet toplantısında, fotoğraflar eşliğinde Osmanlı’da fotoğrafın başlangıç ve gelişim hikayelerini ve bu süreç boyunca vizörlerden yansıyan İstanbul’u irdeleyecek.


Engin Özendes konuşmasında, sultanların, özellikle de II.Abdülhamid’in, desteğiyle Osmanlı’da yer edinen fotoğrafçıların yaşam hikayeleri ve İstanbul’a bakış açılarından bahsedecek. Özendes, fotoğrafçıların Osmanlı’ya yönelmelerinin nedenlerini irdelerken, oryantalizmin etkilerini de anlatacak.
Bursa'da doğan Engin Özendes, Bursa Ticaret Lisesi'nden sonra İstanbul Sultanahmet İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nde öğrenim gördü. 1976 yılında Türk fotoğraf tarihi ile ilgili araştırmalara başlayan Engin Özendes’in Milliyet Sanat, Hürriyet Gösteri, Cumhuriyet, Yeni Yüzyıl gibi birçok gazete, dergi ve ansiklopedilerde fotoğraf üzerine yazıları yayımlandı. Birçok yarışmada jüri üyeliği de yapan Özendes’in aralarında 1985 yılında İtalya’da açtığı “Osmanlı İmparatorluğu’nda Fotoğraf” adlı serginin de bulunduğu, birçok kişisel sergisi bulunuyor.
Katılımın ücretsiz olduğu söyleşiyle ilgili, Osmanlı Bankası Müzesi’nin (0212) 334 22 70 numaralı telefonundan bilgi alınabiliyor. Voyvoda Caddesi Toplantıları İstanbul Sohbetleri, yıllardır yaşadığımız ama belki de hiç bilmediğimiz İstanbul’a farklı pencerelerden bakabilmeyi amaçlıyor.


Voyvoda Caddesi İstanbul Sohbetleri
“İstanbul’un Fotoğrafçıları”
Engin Özendes
8 Aralık 2004 Çarşamba 18.30–20.30
Katılım ücretsizdir.

Osmanlı Bankası Müzesi
Bankalar (Voyvoda) Caddesi 35/37
Telefon: (212) 334 22 70
www.obmuze.com


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>