>

SAĞLIKLI YAŞAM

Yılda 6 Kilo Makarna Tüketiyoruz

Türkiye`nin makarna tüketiminde birçok ülkeden geride.
 
   
 
 
     

Makarna Bulgur Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu (MBTG) Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, dünyada makarna üretiminin 14 milyon tona ulaştığına dikkat çekti ve sektörle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

KİŞİ BAŞI 6 KİLO MAKARNA TÜKETİYORUZ

Ahmet Tiryakioğlu, Türkiye'nin makarna üretiminde önemli bir oyuncu olmasına rağmen tüketimde oldukça geri kaldığını söyledi ve şöyle devam etti: "Dünyada makarna üretimi 14 milyon tonlara ulaşmış durumda. İtalya’dan sonra en fazla makarna üretimi yapan ülkeler sırasıyla A.B.D., Brezilya, Rusya ve Türkiye’dir. Kişi başına yıllık makarna tüketimine bakıldığında İtalya 26, Venezüella 12,3, Tunus 11,9, Yunanistan 10,5, İsviçre 9,3, İsveç 9,0, A.B.D 8,8 kilogram civarındadır. Maalesef Türkiye dünyada önemli bir üretici olmasına rağmen, kişi başına düşen makarna miktarı 5,5-6,5 kg civarındadır."

İHRACATIMIZ ARTTI

MBTG Başkanı Tiryakioğlu, Türkiye'nin makarna ihracatıyla ilgili şu bilgileri verdi: "Makarna ürünleri ihracatımızda dönemsel olarak görülen dalgalanmalara rağmen uzun dönemde önemli artışlar kaydedildi. 2009 yılında yaşanan küresel kriz neticesinde değer bazında düşüşe geçen ihracatımız, 2010 yılında krizin etkilerinin azalması sonucu toplam 297 bin ton ve 186 milyon dolar düzeyinde gerçekleşerek bir önceki yıla göre miktar bazında yüzde 39,3 oranında artış, buna karşılık değer bazında da yüzde 24,4’lük bir artış göstermiştir. 2012 yılında 506.196 ton makarna ihracatı karşılığında 358.287.000 dolar gelir elde edilmiştir. 2013 yılında da makarna üretimi ve ihracatında bu artışın devam edeceği tahmin edilmektedir. "Türkiye'nin 2012 yılı verilerine göre en fazla ihracat yaptığı ülkeler Angola (48 437 000 $), Benin (26 044 000$), Irak (22 263 000$), Togo (20 580 000$), Japonya (20 351 000$), Nijer (16 628 000$) , BAE (12 258 000$) dir."

KOTA SORUNU ÖNÜMÜZÜ KESİYOR

Türkiye'nin, bazı kotalar nedenliyle ihracatta pazar kaybettiğine dikkat çeken Ahmet Tiryakioğlu, "Yurtdışı pazarlarda ABD önemli bir üretici olmasına rağmen aynı zamanda önemli bir ithalatcı ülkedir. Almanya, Fransa gibi AB ülkeleri de dünyada önde gelen ithalatçı ülkelerdir. Ancak, ABD ve AB ülkelerindeki kotalardan dolayı Türkiye'nin bu ülkelere ihracatı önlenmektedir. Bu konuda önemli girişimler olmasına rağmen bu sorun maalesef çözümlenememiştir" dedi.

TÜRKİYE MAKARNA PAZARINDA ÖNEMLİ AKTÖR

Makarnanın tüm dünyada tercih edilen bir besin maddesi haline geldiğini belirten Tiryakioğlu, "Dünyada makarna ürünlerine olan genel talep, artan dünya nüfusu ve artan kişi başına milli gelirler ile birlikte batı tarzı yemek alışkanlıklarına artan ilgi ve bu ürünlerin lezzeti, ucuzluğu, besleyici olması, kolay hazırlanması, uzun süre muhafaza edilebilmesi gibi özelliklerinden dolayı istikrarlı bir artış göstermektedir. Makarna ürünlerinin üretiminin temel hammaddesi olan durum buğdayına bağımlılığı ve makarnalık sert buğday türünün dünyanın belirli bölgelerinde yetişiyor olması da üretici ve ihracatcı durumda olan Türkiye'ninde makarna pazarında önemli bir aktör olmasını sağlamaktadır. Makarnanın talep edildiği ancak üretimin yurt içi talebi karşılamaya yetmediği veya hiç üretimin yapılmadığı ülkeleri net ithalatçı konumuna sokmaktadır. Ülkeler bazı zamanlarda kendi iç pazarlarında ürün çeşitliliğini sağlamak amacıyla da ithalat yapabiliyor" şeklinde konuştu.

Ahmet Tiryakioğlu, özellikle Makarna Bulgur Bakliyat ve Bitkisel yağ Tanıtım Grubu olarak makarna ihracat potansiyeli yükseltmek için son bir yıl içerinde uzakdoğu, Rusya Ortadoğu pazarlarında önemli çalışmalar yapıldığına işaret ederek, " Türk makarna sektörünün önünü açmak ve yeni pazarlar yaratmak için önemli çalışmalar yapıyoruz.Bu çalışmaların da meyvelerini almaya başladık" dedi.

TÜRKİYE DE MAKARNA TÜKETİMİNİN İSTENEN SEVİYEYE GELMEMESİNDE;

Üretimde çok çeşitliliğin yeni başlamış olmaması
Makarna nın besleyici değerinin anlatılmamış olması
Makarna pişirilmesi konusunda halkın yeterince bilgi sahibi olamaması
Sos kalitesinin Türk mutfağında yerleşik olmaması, gibi nedenler etkili olmaktadır

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>