>

SAĞLIKLI YAŞAM

Yüksek topuklu ayakkabı hasta ediyor

Estetik açıdan tavsiye edilen yüksek topuklu ayakkabıların, eklem içi bozulmalara neden oluyor.
 
   
 
 
     
Kahramanmaraş Devlet Hastanesi Ortopedi Uzmanı Dr. Kemal Gölbaşı, estetik açıdan tavsiye edilen yüksek topuklu ayakkabıların, uzun süreli kullanımlarda yürüyüşü ve duruşu değiştirmesi nedeniyle, öncelikle ayak ve ayak çevresinde 'adroz' denilen eklem içi bozulmalara neden olduğunu kaydetti.

Kahramanmaraş Devlet Hastanesi Ortopedi Uzmanı Dr. Kemal Gölbaşı, yüksek topuklu ayakkabı ve terliklerin bayanları uzun boylu ve zarif gösterdiğini; ancak ayakların şeklini bozarak ciddi tedaviler gerektirdiğini söyledi.

Kahramanmaraş Devlet Hastanesi Ortopedi Uzmanı Dr. Kemal Gölbaşı, estetik açıdan tavsiye edilen yüksek topuklu ayakkabıların, uzun süreli kullanımlarda yürüyüşü ve duruşu değiştirmesi nedeniyle, öncelikle ayak ve ayak çevresinde 'adroz' denilen eklem içi bozulmalara neden olduğunu kaydetti. Yüksek topuklu ayakkabı giyenlerde en çok bel ağrıları görüldüğüne de işaret eden Gölbaşı, "Topuk yükseldikçe vücudun dengesi bozuluyor ve ayrıca topuk bölgesinde de zedelenmeler olabiliyor. Sivri uçlu ayakkabı giyildiğinde de tırnak batması gibi enfeksiyon ve ayak parmaklarının üstünde nasırlar oluşuyor" dedi.

Giyilen ayakkabıların aşırı sert olmaması gerektiğini belirten Ortopedi Uzmanı Dr. Gölbaşı, estetik açıdan küçük ayakkabı alınmamasını, mümkünse ayakkabının bir numara büyük alınması gerektiğini ve topuğunun 2 cm'yi geçmemesi gerektiğini ifade etti. Yaz mevsiminde giyilen ayakkabıların nasıl olacağını da anlatan Dr. Gölbaşı, "Yazın giyilen ayakkabıların yapısına dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca ayakkabılarda ayakların hava almasına müsait olması gerekir. Delikli olmalı ve hava aldırmalı. Genelde ülkemizde sıcak hava hakim olduğu için terlik türü ve hanımların kullandığı bağcıklı ayakkabılar uygundur" diye konuştu.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>