>

SAĞLIKLI YAŞAM

Yürüyen Merdivenler Yürüyen Tehlike Haline Geldi!

Metro istasyonlarında, AVM ve otel gibi alanlarda birçok kişiye kolaylık sağlayan yürüyen merdivenler, yürüyen tehlike haline geldi.
 
   
 
 
     

Özellikle şehir hayatının günlük koşuşturmacası içinde bir çok kişinin katlar arasındaki iniş çıkışını kolaylaştıran yürüyen merdivenler, dikkatli olunmadığı takdirde birçok kazaya neden olabiliyor.

Geçtiğimiz aylarda İstanbul’daki iki ayrı AVM’nin yürüyen merdivenlerine çocukların ayakkabılarının sıkışması, İzmir ve Ankara’da da metro istasyonunda yürüyen merdiven halatının kopması güvenlik ve önlem açığını gündeme getirdi.
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Güvenbir OSGB Genel Müdürü ve İşyeri Hekimi Dr. Ali Çolak, istatistiklere göre AVM içindeki kazaların büyük bölümünün yürüyen merdivenlerde yaşandığını belirtti.

“Uzun ayakkabı bağcıkları ve uzun kıyafetler merdiven boşluklarına takılarak yaralanmalara neden olabiliyor” diyen Dr. Ali Çolak, özellikle çocuklu ailelerin yürüyen merdivenlerde çok daha dikkatli ve bilinçli olması gerektiğini söyledi. Çünkü istatistiklere göre yürüyen merdivenlerde en çok çocuklu aileler ve 5 yaş altındaki çocuklar kaza atlatıyor.

Alışveriş ve bebek arabaları ile yürüyen merdivenlere binilmemesi, ayakların merdiven duvarına sürtülmemesi gerektiği konusunda da uyarılarda bulunan Dr. Ali Çolak, merdiven girişlerinde yaşanabilecek tehlikelere karşı uyarı ibarelerinin zorunlu olması gerektiğini belirtti.

AVM’lere Ambulans ve Doktor!


Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı yönetmelikle AVM’lerde ambulans ve doktor bulundurulmasının zorunlu hale geleceğini de hatırlatan Dr. Çolak, böylelikle yaşanabilecek kazalara karşı hızlıca müdahale edilebileceğini vurguladı.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>