>

SAĞLIKLI YAŞAM

Zayıflamak için mide balonu yöntemi

Altı ayda mide balonu yöntemiyle 15-30 kilo zayıflamaya ne dersiniz? Tıklayın!...
 
   
 
 
     
Mide balonu yöntemiyle kişi kendini tok hissediyor. Fazla yenildiğinde rahatsızlık hissi vererek aşırı yemeyi önlüyor.

Acıbadem Sağlık Grubu Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Saruç, mide balonunun uzun yıllardır tüm dünya kullandığını belirterek, “Mide balonu, midenin hacmini azaltmak için mide içine yerleştirilen bir balondur. Mide balonu eskiden hava kullanılarak şişirilirken, artık sıvı (su) kullanılarak şişirilmektedir. Midede dolgunluk yaparak hem acıkmayı geciktirmekte, kişinin kendini tok hissetmesini sağlamakta; hem de çok miktarda yemek yenildiğinde rahatsızlığa neden olarak yemek yemenin keyif verici etkisini kısmen ortadan kaldırmaktadır” dedi. Midede en fazla altı ay bırakılan şişirilmiş balon, ülser, ciddi yemek borusu tahrişi, iltihabı, büyük mide fıtığı, doğuştan gelen mide veya yemek borusu yapısal bozukluğu, geçirilmiş mide ameliyatı olanlara uygulanmıyor. Altı aylık süre içinde hastanın vücut ağırlığı, diyeti ve sağlık durumu doktor tarafından mutlaka yakından kontrol ediliyor. Acıbadem Sağlık Grubu Tıbbi Direktörü ve Genel Cerrahi Uzmanı Prof.Dr.Metin Çakmakçı’nın başkanlığında, hormon hastalıkları uzmanı, diyetisyen, psikiyatri, gastroenteroloji ve genel cerrahi uzmanından oluşan kurul tarafından hastanın uygunluğuna karar verildikten sonra mide balonu takılıyor.

Bu işlem bir tedavi yöntemidir

Yapılan işlemin kesinlikle bir tedavi yöntemi olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Saruç, “İşlem kesinlikle bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmelidir. Yani şişmanlık nedeniyle:

• Sağlığı risk altında olan,
• Şeker ve kalp hastalığı,
• Yüksek tansiyonu,
• Karaciğer yağlanması olan
• Hareket edememe
• Kas ve kemik hastalıkları gelişmesi
• Solunum güçlüğü bulunması
• Ailesinde kalp hastalığı bulunması
• Uyku apnesi gibi şişmanlığa bağlı hastalıkları olan,
• Vücut kitle indeksi 35 kg/m2’nin üzerindeki kişilere uygulanır.

Özellikle, mideye kelepçe takılması gibi şişmanlığı tedavi edici cerrahi işlemler öncesi, hastanın kilo vererek geçireceği ameliyatın risklerini azaltmak için de kullanılır. Sağlık açısından, risk haline gelmiş bir durumun düzeltilmesinde kullanılan ciddi bir tedavi yöntemidir” diye konuştu.

Uzman hekimlerden oluşan kurul karar veriyor

İşlemin tıbbi olarak gerekli olduğu için yapıldığını ifade eden Doç. Dr. Murat Saruç, şişmanlık nedeniyle sağlığı tehlikede olan hastaların çoğu zaman ya kendi meslektaşları tarafından yönlendirildiğini, ya da kendilerinin hastaneye başvurduğunu söyledi. Doç. Dr. Saruç, hastaların balon uygulaması için uygun olup olmadığına karar veren bir kurulun da bulunduğunu da belirterek, “Acıbadem Sağlık Grubu Tıbbi Direktörü ve Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Metin Çakmakçı’ nın başkanlığında, hormon hastalıkları, diyetisyen, psikiyatri, gastroenteroloji ve genel cerrahi uzmanından oluşan kurul tarafından hastaların uygunluklarına karar verilmektedir. İşlem, önemli sağlık problemlerine yol açabilecek nedenin, yani şişmanlığın azaltılması veya ortadan kaldırılmasını hedef alan bir tedavi yöntemidir. Tıbbi olarak gerekli olduğu için yapılır. Ciddi bir yöntemdir, önemli yararlar sağlamakla birlikte bu yararlara ulaşabilmek için bazı risklerin alınmasını da gerekli kılar. Çünkü, bu kişiler zayıflatılamazlar ise yüksek oranda kalp ve damar hastalıkları, inme, şeker hastalığı gibi nedenlerle ağır sağlık problemleri ile karşılaşabilir veya yaşamlarını yitirebilirler” dedi.

Güzelleşmek için yapılmamalı

Balon yerleştirme işlemini öncesi mutlaka hastalara olası riskler de dahil bütün bilgilerin verilmesini gerektiğini söyleyen Dr. Murat Saruç, “İşlemin sadece güzelleşmek, biraz kilo verme isteğiyle yapılmaması, amacın anlaşılmış olması çok önemlidir. Balon yerleştirilmesi işlemi öncesi mutlaka hastaların bu işlemin hangi amaç ile yapıldığına, nasıl yapılacağına, ne kadar kilo verilmesinin hedeflendiğine, olası risklerine ait bilgi alması sağlanır. Gerekirse bu bilgilendirme görüşmeleri birkaç kez tekrarlanarak hastanın yeterli bilgiye ulaştığından emin olunur. Bilgilendirici broşürler ve diğer yazılı materyal ile desteklenir. Midede ülser, ciddi yemek borusu tahrişi veya iltihabı, büyük mide fıtığı, doğuştan gelen mide veya yemek borusu yapısal ve şekil bozukluğu, geçirilmiş mide ameliyatı, gebeliği, aspirin ve antikoagülan kullanımı bulunanlara takılamaz. Özellikle sağlık için gerekli olmadığında kullanılmamalı, kozmetik amaçlarla kişilere uygulanmamalıdır. Özellikle mide ameliyatı geçirmiş kişilere uygulanması ciddi problemlere neden olabilir” dedi.

Uygulama 10-15 dakika sürüyor

Balon uygulanması, midenin incelenmesinde kullanılan gastroskopi işlemi ile birlikte yapılıyor. İşlem öncesi hastaya yapılacak ilaçların uygulanabilmesi için önce serum takılıyor. Teknik olarak oldukça kolay bir işlem olduğunu söyleyen Dr. Murat Saruç, “Bu bir ameliyat değildir. Yaklaşık 10-15 dakika sürüyor. Tüm hastaların işlemden 12 saat önce aç kalmaları gerekiyor. İşlem sırasında hastanın rahat olmasını sağlamak amacıyla rahatlatıp uyku veren bir ilaç ile uyutulur. Balon uygulamasından önce gastroskopi yapılarak, yemek borusu, mide ve oniki parmak barsağı değerlendirilir. Balonun yerleştirilmesine engel bir mide hastalığı yok ise balon jelle kayganlaştırılarak, yumuşakça yemek borusundan mideye doğru itilir, balon mideye geçince endoskopi ile kontrol edilir ve balonun midede olduğundan emin olunur. Balon su içerisine, metilen mavisi konarak - eğer kaçak olursa mavi rengi ile görünmesi için - 400-700 ml ile şişirilir. Hastanın hastanede kalmasına gerek yoktur, işlem sonrasında iki üç saatlik gözetim ve damardan serum uygulaması sonrası hasta taburcu edilebilir” dedi.

Balon midede en fazla 6 ay kalabiliyor

Mide balonu midede en fazla altı ay kalabiliyor. Bu süreden sonra balonun çıkartılması gerekiyor. Çıkartılma işleminin de endoskopik olarak gerçekleştirildiğini anlatan Dr. Saruç, “Hasta iki saat sonra normal günlük yaşamına dönebilir. Eğer mide balonunun 180 günden fazla kalması isteniyorsa mutlaka değiştirilerek yenisi mide içerisine yerleştirilmelidir. Bu uygulamayı düşünenler altı aylık süre içerisinde yeme alışkanlıklarını değiştirmeyi hedeflemeleri gerekmektedir. Eğer altı aydan fazla kalırsa patlaması, çıkartılmasının zorlaşması veya olanaksız hale gelmesi gibi birçok istenmeyen etkiyle karşı karşıya gelinebilir” diye konuştu.

Altı ayda 15-30 kilo zayıflanabiliyor

Mide balonunun kaldığı süre içinde hastanın vücut ağırlığının, diyet ve sağlık durumunun yakından kontrol edilmesi gerekiyor. Balon midede bulunduğu sürece hasta tokluk hissediyor. Ayrıca balonun midede geniş bir yer kapladığı için yiyeceklere daha az yer kalacağını da sözlerine ekleyen Dr. Saruç, bu nedenle hastaların daha az miktarda küçük öğünler yiyerek kilo kaybedeceklerini de ifade ediyor. Dr. Saruç, ortalama alı ayda 15-30 kilo zayıflanabildiğini belirterek, “Uygulama sonrası hastalarda kalori kısıtlaması önerilmektedir (1200 KCal). Uygulamaya bağlı olarak fazla gıda alımı gerçekleşemeyeceğinden bu kısıtlama çok daha rahat yapılmaktadır. Hedeflenen kilo şu anki vücut ağırlığı ile ideal kilosu arasındaki farkın yarısıdır, yani fazla kilonun yüzde 50’dir. Örneklemek gerekirse; şu anda 110 kilo olan ve ideal ağırlığı 64 kilo olan bir kişinin fazlalığı 46 kilodur. Balon ile altı ay sonunda hedeflenen kilo kaybı ise bu fazla kilonun (46 kilo) yarısı, yani 23 kilodur. Hastanın hedeflenen kilosu balon sonrası 87 olacaktır” dedi.

Yan etkileri yok denecek kadar azdır

Balon takılması sonrası özellikle ilk 48 saatte bulantı, kusma, yemek yiyememe ve kramp tarzı ağrılar gözlenebilir. Bu tür rahatsızlıkların giderilmesi için ilaç tedavi uygulaması yapılır. Bu şikayetler geçicidir ve yaklaşık bir hafta sonra hasta oldukça rahatlamış olacaktır. Mide balonuna bağlı ortaya çıkabilen istenmeyen etkiler oldukça nadirdir. Çok nadir balonda delinme bildirildiğine dikkat çeken Dr. Murat Saruç, “Bu durum da şu anda kullanılmakta olan ileri teknoloji ile geliştirilmiş balonlarda oldukça nadirdir. Böyle bir durumda balonun endoskopik olarak çıkarılması gerekmektedir. Hastayı sakinleştirmek için kullanılan ilaçlara karşı allerjik reaksiyon gelişmesi, çok nadiren her damardan uygulanan ilaçta olduğu gibi yaşamı tehdit edebilir. Solunum yollarına salgıların veya sıvının kaçması da oldukça az rastlanan ve tüm gastroskopi işlemlerinde ortaya çıkabilecek bir risktir. Balon eğer patlarsa çoğunlukla sorunsuzca dışkı ile atılır ancak yüzde 15 gibi bir bölümü ise ince barsak tıkanmasına yol açabilir. O zamanda cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir” dedi.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>