>

TATİL

Erkekler Seyahatte Daha Savurgan

Tatil sezonu gittikçe yaklaşırken pek çok kişi seyahatlerini planlamaya başladı.
 
   
 
 
     

Uçak bileti, otel ve araba kiralama fiyatlarını aynı platformda karşılaştıran uluslararası seyahat arama motoru Skyscanner, Türklerin 2014 seyahat planlarını araştırdı. 1000 katılımcı ile gerçekleştirilen araştırmaya göre; Türklerin %55’i 2013’e kıyasla bu sene daha fazla seyahat etmeyi planlarken, %46’sı ise bu yıl iki kez seyahat edeceğini belirtiyor.

Seyahatseverlerin %46’sı seyahate çıkmadan bütçe yaparak harcamalarını buna göre ayarlarken, erkeklerin %40’ı bütçe yapmasına rağmen buna sadık kalamıyor ve planladıklarından daha fazla harcıyor.

2014 tatil planları yavaş yavaş belirlenirken, Türklerin 2013’te seyahate doyamadığı ortaya çıktı. İnternet sitesi ile olduğu kadar mobil uygulamalarıyla da dünyada seyahat etmek isteyenlerin hayatını kolaylaştıran ve en hesaplı alternatifleri sunan Skyscanner’ın 1000 kişi ile gerçekleştirdiği araştırmaya göre katılımcıların %55’i bu sene daha fazla tatile çıkmayı planlıyor. Katılımcıların %46’sı ise bu yıl iki kez seyahate çıkacaklarını belirtirken, üç kez seyahat edeceklerin çoğunluğunu 45-54 yaş grubu oluşturuyor. Katılımcıların çoğunluğu bu sene uzun seyahatlerden ziyade, kısa mesafe tatilleri ve hafta sonu kaçamakları yapacaklarını belirtiyor.

ERKEKLER SEYAHATTE BÜTÇEYI AŞIYOR

Araştırmaya göre erkeklerin %41’i seyahat için planladıkları bütçeye sadık kalırken, kadınlarda bu oran % 50’yi buluyor. Yine erkeklerin %40’ı seyahatte planladıklarından daha fazla harcadıklarını belirtiyor. Bu durum, kadınların seyahatte daha tutumlu, erkeklerin ise daha savurgan olduğuna işaret ediyor.

YURTDIŞI İÇİN KESENİN AĞZINI AÇTIK

Katılımcıların verdiği yanıtlara göre, yurtdışına çıkmayı planlayan seyahatseverlerin %18’i seyahat için 5000 TL ayırıyor. Bu miktarı ise en çok 35-44 yaş arası seyahatseverlerin ayırabildiği ortaya çıkıyor. Yurtdışı seyahati için 3000 TL ve 2000 TL bütçe ayıran seyahatseverlerin oranı ise %12’de kalıyor.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>