>

TATİL

Nasıl Bir Tatil İstiyorsunuz?

Yaz yaklaşırken işte tam bu haberimiz size göre...
 
   
 
 
     

Romantik, huzurlu, macera dolu veya hareketli bir tatil istiyorsunuz ama nasıl bir yer seçmeniz gerektiğinden emin değilsiniz. Minik ipuçlarımıza bakmaya ne dersiniz?

ROMANTİK BİR TATİL İÇİN

Eşinizle veya sevgilinizle baş başa geçireceğiniz, belki aşkınızı tazeleyeceğiniz romantik bir tatil için ada gezisi iyi bir seçenek olabilir. İsterseniz yakın yerleri; Kıbrıs, Büyükada’yı, Bozcaada’yı, Kos Adası’nı seçebilir, vaktiniz ve bütçeniz uygunsa Bora Bora’ya veya Maldivler’e uzanabilirsiniz. Güzel bir restoranda yemeğinizi yerken güneşin batışını izleyebilir, küçük bir kulüpte dans edebilir, akşam üzerleri sakin koylarda yüzebilirsiniz. Kış aylarında ise dağ evleri daima derin bir romantizm sunarlar. Gerek yurt içinde örneğin Bolu civarlarında, gerekse yurt dışında örneğin Alplerde birkaç günlüğüne olsa bile bir dağ evi kiralayabilir; uzun kar yürüyüşlerinden sonra şöminenin karşısında kahvenizi içerek ısınabilirsiniz. Romantizmle adı özdeşleşmiş Paris, Verona, Prag gibi şehirlere gidebilir; gondola binmekten şehrin en romantik restoranlarını keşfetmeye kadar bir sürü keyifli aktivite gerçekleştirebilirsiniz.

HUZURLU BİR TATİL İÇİN

Sessiz sakin, koşturmacanın pek az olduğu, dinlenmeye daha fazla olanak bulabileceğiniz bir tatil için daha önce gittiğiniz, neyin nerede olduğunu bildiğiniz bir yöreyi seçmeniz doğru olacaktır. Bu şekilde risk de almamış olursunuz. Orman içi veya dağların arasındaki huzurlu köyler ve kasabalar sizi mutlu edecek, temiz hava bünyenize iyi gelecektir. Ayrıca yüksek sezon dışındaki dönemlerde Ağva gibi sahil köylerine de gidebilirsiniz. Buralarda uzun yürüyüşler yapabilir, yerli halkla sohbet edebilir, hamakta sallanıp kitabınızı okuyabilirsiniz. Tatile yaz aylarında çıkmak ama kalabalıktan uzak durmak istiyorsanız şunu bilmelisiniz ki, en gözde tatil yörelerinin bile sessiz köyleri ve kıyıları vardır ve bunlar size istediğiniz huzuru verecektir.

MACERA DOLU BİR TATİL İÇİN


Öncelikle maceradan ne anladığınız önemli tabii ki. Macera demek sizin için bol adrenalin ve outdoor sporlarsa, yamaç paraşütünden raftinge kadar uzanan farklı seçeneklerde aktivitelerin olduğu turları tercih edebilirsiniz. Hareketten sizin kadar hoşlanan arkadaşlarınızla bir grup oluşturarak bu tür bir maceraya atılmanız da mümkün. Fethiye gibi bu tür sporların yoğun yapıldığı bir tatil yerini seçebilir veya Karadeniz’e uzanabilirsiniz. Dağcılık, trekking, kaya tırmanışı gibi aktiviteler düzenleyen bir kulübe üye olmanız ise maceracı yönünüzü tatmin edecektir. Neredeyse her hafta sonu yakın yerlere, biraz daha uzun aralıklarla Türkiye’nin dört bir yanına tur düzenleyen bu kulüpler program yapmakla uğraşmanızı bile gereksiz kılacak, programlar sizin ayağınıza gelecektir. Macera demek yeni yerler keşfetmek, bilmediğiniz sokaklarda kaybolmak, bir sırt çantası ve az bir parayla dolaşmak demekse seçeneğiniz sonsuz. Azıcık cesaretle her ülkede bu maceraya atılabilirsiniz. Biraz klasik olacaksa da ilk seçeneğiniz Hindistan, sonraki ise Güney Amerika olabilir.

HAREKETLİ BİR TATİL İÇİN


Sizin için tatil; çılgınca eğlenmek, dans etmek, gece hayatına karışmak, en kalabalık ve en yüksek volümlü müziklerin çalındığı beach’lerde güneşlenmek demekse tabii ki rotanızı gece hayatıyla ünlü Bodrum ve Çeşme gibi tatil yörelerine çevirmelisiniz. Ve elbette yüksek sezonda. Yurtdışına çıkmak istiyorsanız da Mykanos gibi Yunan adalarını veya Kıbrıs'ı tercih edebilirsiniz. Böylece tüm yıl içinizde biriktirdiğiniz enerjiyi boşaltabilir, yepyeni bir motivasyonla evinize dönebilirsiniz.


Editör Tavsiyesi: Eğer alternatif değişik bir tatil yaşamak isterseniz kesinlikle gemi yolculuğu tavsiye ederim. Unutulmayacak bir anı olucağını garantilerim:))


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>