>

TATİL

Nedir Bu Transit Vize

Dünyanın her yerine gerçekleştireceğiniz seyahatler öncesinde vize işlemleri karşımıza önemli bir konu olarak çıkıyor.
 
   
 
 
     

Tatilimizin ufak problemler yüzünden sekteye uğramaması için bu gibi konularda önceden önlem almak her zaman fayda sağlar. Biletall blog son yazısında yurtdışı uçuşlarımızda sık sık karşımıza çıkan sorunlar arasında yer alan transit vize konusunu kapsamlı bir şekilde ele aldı.

Transit Vize Nedir?

Transit vize aktarmalı yurtdışı uçuşlarda, aktarma yapacağınız ülke tarafından sizlerden istenilen kısa süreli vize türüdür. Aktarma yapacağınız bazı ülkeler orada kalacağınız süreyi dikkate almadan transit vize isteyebilir. Bazı ülkeler ise 12 ya da 24 saat den fazla aktarma süresi olan yolculardan transit vize talep etmektedir. Transit vize normal vize ile aynı şey değildir. Eğer o ülkeye ait transit vize aldıysanız havalimanından dışarıya çıkamaz ve bagajınızı alamazsınız. Transit vize yalnızca havalimanı içerisinde yer alan transit bekleme salonunda uçağınızı bekleme imkânı sunar.

Transit vize nedir bölümünü toparlamak gerekirse; yurtdışı aktarmalı uçuşlarda aktarma yapılacak ülkenin istediği vizedir. Eğer aktarma yapılacak ülke vize istemiyorsa transit vize almanıza gerek yoktur. Transit vize isteyen ülkeleri yazımızın alt kısımlarında bulabilirsiniz.

Transit Vize Olmazsa Ne Olur?

Uluslararası uçuşlarda aktarma yapacağınız ülkeden transit vizeye tabi tutuluyorsanız ve transit vizeniz yoksa havayolu personelleri tarafından uçuşa alınmazsınız. Havacılık kurallarına göre transit vizesi olmadığı halde havalimanına giren kişi gümrük polisi ve gerekli makamlar tarafından cezaya çarptırılacaktır ve sınır dışı edilecektir.

Transit Vize İsteyen Ülkeler

Seyahatlerimizin başlamadan bitmemesi için gerekli olan transit vize uygulamasını T.C. vatandaşlarına bazı ülkelerde zorunludur. Bazı ülkelerde transit vize almakzorunlu iken bazılarında ise şartlar bulunmaktadır. Peki, bu transit vize şartlarınelerdir? Örneğin bazı Avrupa ülkeleri 12 saate kadar olan aktarmalarda transit vize istememektedir. Peki, hangi Avrupa ülkeleri bunlar diyecek olursanız; İspanya, İtalya, Fransa gibi ülkeler. Peki sadece Avrupa ülkelerinde mi transit vize uygulaması bu şekilde derseniz, hayır. Çin ve Rusya devletleri 24 saate kadar olan aktarmalardan transit vize istememektedir. Eğer aktarma yapacağınız ülkenin vizesine sahipseniz transit vize almanıza gerek yoktur. Transit vize başvuruları bazı ülkelerde online olarak yapılırken bazı ülkelerde konsolosluğa başvurulması gerekmektedir.

Peki transit vize isteyen ülkeler hangileri?


1. Almanya
Transit vizesi isteyen Avrupa ülkeleri arasında yer alan Almanya, eğer Schengen vizeniz varsa transit vize istememektedir. Eğer Schengen vizeniz yok ise aktarma süresine bakmaksızın transit vize istemektedir. Almanya transit vize işlemlerinizi şahsen konsolosluklara başvurarak gerçekleştirmelisiniz. Şayet hususi veya diplomatik pasaporta sahipseniz transit vizesinden muafsınız.
2. İngiltere
Avrupa ülkesi olmasına rağmen Schengen vize politikası izlememektedir. İngiltere aktarmalı uçuşlarınızda mutlaka transit vize almalısınız. İngiltere transit vize uygulamasından muaf olunabilecek bazı durumlar bulunmaktadır. Bu durumlardan kısaca bahsetmek gerekirse; Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda veya Amerika’ya seyahat ediyorsanız ve bu ülkelerin vizesine sahipseniz transit vize istenmemektedir.
3. Çek Cumhuriyeti
Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahiplerinden transit vize istemeyen Çek Cumhuriyeti diğer pasaport sahiplerinden eğer Schengen vizesi yok ise Çek Cumhuriyeti transit vizesi istemektedir.
4. İsviçre
2008 yılından beri Schengen ülkesi olan İsviçre, Schengen vizesi olanlardan transit vize talep etmemektedir. İngiltere, Kanada ve Amerika oturma/çalışma izni bulunan Türk vatandaşlarından İsviçre aktarmalı uçuşlarda İsviçre transit vizesi istenmiyor.
5. Yunanistan
Schengen vizeniz bulunuyorsa Yunanistan aktarmalı uçuşları dert etmenize gerek yoktur. Fakat Schengen vizeniz yoksa Yunanistan transit vizesi almanız gerekmektedir.
6. Kanada
Kanada vizeniz olmadan Kanada transit vize uygulamasından muaf olamazsınız. Kanada aktarmalı uçuşlar için Kanada transit vizesi almanız gerekmektedir. Kanada transit vizesinden ücret talep etmemektedir.
7. Bulgaristan
Schengen ülkeleri arasında yer alan Bulgaristan, aktarmalı uçuşlar için transit vize istemektedir. Eğer Schengen vizeniz varsa Bulgaristan transit vizesi almanıza gerek yoktur.

Transit Vize Evrakları

Transit vize evraklı ülkeden ülkeye değişiklik gösterse de genel olarak şu şekildedir;
• Başvuru sahibi tarafından tam ve doğru olarak doldurulmuş transit vize başvuru formu
• En az 6 ay geçerli pasaport
• 2 adet biyometrik fotoğraf
• Konsolosluğa hitaben yazılmış Transit Vize talep dilekçesi ve varsa davetiye
• Seyahat sağlık sigortası
• Gidiş-dönüş uçak biletleri ve otel rezervasyonu

Transit Vize Nasıl Alınır?


Transit vize nedir sorusunu cevapladıktan sonra, sıra transit vize nasıl alınırsorusunun cevabını vermeye geldi.
Bahsettiğimiz ülkeler T.C. vatandaşlarından transit geçişler için vize isteyen ülkelerdir. Bu ülkelerin transit vizesi nasıl alınır biraz bahsedelim. Öncelikle hepsi için ortak olan bir nokta vardır. Bu nokta büyükelçilik veya konsolosluktan randevu almaktır. Randevu saatinde gerekli evraklar ile vize başvurusu yapabilirsiniz. Yukarıda belirtilen evraklar ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir. Mağdur olmamak açısından konsolosluk sitesinden evraklara bakabilirsiniz. Vize ücretleri değişiklik göstermekteyken Kanada transit vize başvurularından ücret talep etmemektedir. Transit vize ne zaman alınmalı sorusunun cevabını örnek uçuşlarla anlatalım.
İstanbul’dan Amerika’ya seyahat edecek birisi 3. Bir ülke üzerinden gidecekse ve bu ülke transit vize isteyen ülkeler arasında yer alıyorsa örneğin;
Biletall.com’dan uçak bileti almak isteyen birisi gitmek istediği yer için sefer araması yaptıktan sonra, detay alanında aktarma yapılacak havalimanına bakabilir. Aktarma havalimanına bakarak transit vize isteyip istemediğini kontrol ederek kendinize en uyumlu bileti satın alabilirsiniz.
Almanya üzerinden aktarma yaparak gitmek isterse Almanya transit vizesi alması gerekmektedir. Çünkü Almanya, transit vize isteyen ülkeler arasında yer almaktadır.
Ama Amerika’ya Ukrayna üzerinden gitmek isterse transit vizesi almasına gerek yoktur. Ukrayna transit vize istemiyor ve havalimanında beklemenize izin veriyor.
 

Etiketler: Tatil, Transit Vize, Vize
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>