>

TEKNOLOJİ

12 Soruda Yeni İnternet Düzenlemesi

Bu listedeki maddeler herkesi ilgilendiriyor!
 
   
 
 
     

TBMM Genel Kurulu'nda önceki gece kabul edilen yeni internet düzenlemesine ilişkin sorular ve yanıtları şöyle:

İNTERNETTE YAYIN NASIL ENGELLENEBİLİYOR?


Mevcut düzenlemede bir yayına erişimin engellenebilmesi için mahkeme kararı gerekiyor. Yeni düzenleme ile "özel hayatın gizliliğinin ihlali" iddiası halinde mahkeme kararı olmadan internet içeriğine erişim engellenebilecek.

ENGELLEME KARARI NASIL ALINACAK?

Özel hayatının gizliliğinin ihlal edildiğini iddia eden kişi Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) Başkanlığı'na başvuracak. TİB Başkanlığı mahkeme kararı olmadan erişimi engelleme kararı verebilecek.

TİB DOĞRUDAN ENGELLEME YAPABİLECEK Mİ?

"Gecikmesinde sakınca bulunan hallerde" TİB Başkanı doğrudan harekete geçerek yayının engellenmesi emrini verebilecek.

TİB'E ÖZEL HAYAT İHLALİ BAŞVURUSUNDA HANGİ KOŞULLAR ARANACAK?

Hakkın ihlaline neden olan yayının URL adresi, hangi açılardan hakkın ihlal edildiğine ilişkin açıklama ve kimlik bilgilerini ispatlayacak belge istenecek.

SADECE VİDEOLAR MI ENGELLENECEK?

Erişimin engellenmesi; özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği iddia edilen yayın, kısım, bölüm, resim ve video gibi tüm internet içerikleri için söz konusu.

İÇERİĞE ERİŞİM NASIL ENGELLENECEK?

TİB'in engelleme kararı Erişim Servis Sağlayıcıları Birliği'ne bildirilecek. Birlik, emri anında 196 üyesine gönderecek. Üyeler, en geç 4 saat içinde, emirde belirtilen içerik adresine erişimi engelleyecek.

İÇERİĞİN ANINDA ENGELLENMESİ MÜMKÜN MÜ?

TİB Başkanı'nın sakıncalı bulunduğu içerikler o dakikada engellenebilecek.

MAHKEMEYE BAŞVURU KALKIYOR MU?

Özel hayatın gizliliğinin ihlalinde önce engelleme yapılacak, sonra mahkemeye başvurulacak. Mahkeme kararını 48 saat içerisinde verecek. Bu sürede mahkemeden bir karar çıkmazsa, engelleme yasağı kendiliğinden kalkacak.

KİŞİLİK HAKLARININ İHLALİNDE YAYIN NASIL ENGELLENECEK?

Özel hayatın gizliliğini ihlal prosedüründen farklı olarak kişilik hakları ihlalinde önce içerik sağlayıcısına, ona ulaşılamaması halinde yer sağlayıcısına başvurularak içeriğin yayından kaldırılması istenecek. 24 saat içinde kaldırılmazsa mahkemeye başvurularak engellenmesi istenebilecek. Mahkeme kararını 24 saatte verecek.

TİB PERSONELİNİ KİM SORUŞTURACAK?

Görevlerinden dolayı TİB Başkanı hakkında görevlerinden dolayı cezai soruşturma açılması Ulaştırma Bakanı'nın iznine; TİB personeli hakkında açılması da Başkan'ın iznine tabi.

BİLGİLER SAKLANACAK MI?

İnternet yer sağlayıcıları, hizmetlere ilişkin trafik bilgilerini (kim, nereyi aramış gibi) bir yıldan az, iki yıldan fazla olmamak üzere saklamak zorunda.

İNTERNET PAHALANACAK MI?

Yer sağlayıcılara trafik bilgilerini saklama zorunluluğunun ilave yatırımı zorunlu kıldığı, bunun da internet servis maliyetlerine yansıyacağı iddia ediliyor.

Ahmet KIVANÇ

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>