>

TEKNOLOJİ

Blokzincir (Blockchain) Nedir?

İşte Blokzincir (Blockchain) hakkında merak ettikleriniz...
 
   
 
 
     

Blokzincir ya da blok zinciri olarak Türkçeye geçen blockchain teknolojisi herkese açık, merkezi bir yapıya sahip ve bir işlemin hesap defteri girişini veya kaydını temsil eden veri yapısı teknolojisinin tümüne verilen isim olarak özetlenebilir.

Bu teknolojide her bir hesap hareketi, gerçekliğini koruma altına almak hash adı verilen bir kodla dijital olarak zaman damgasıyla imzalanıyor ve kimse bu kayda müdahale edemiyor. Böylece hem hesap defterinin kendisi hem de içindeki hesap hareketleri şüphe götürmeyecek şekilde doğrulanmış oluyor.

Her birimi bir "blok" niteliğinde olduğu ve bu bloklar oluşturuldukları sırayı hiç bozmadan dizildiği için üzerinde oynama yapmak, sırasını değiştirmek mümkün olmuyor.

Blokzincir teknolojisi, şirketlerin tedarikçileri, müşterileri, çözüm ortakları ve ağlarındaki taraflarla "varlık transferi" yapmasını hızlandıran ve tarafların gerçekleştirdiği işlemlerde, kontratlar ve sertifikalar gibi belgeleri dijital ortama aktararak işlemlerde kullanılan verilerin kontrol edilmesini kolaylaştırarak sürecin maliyetini düşüren bir sistem olması sebebiyle şirketler tarafından dikkatle takip ediliyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>