>

TEKNOLOJİ

Çalışanlar Tatilde De İşlerinden Kopamıyor

İş dünyasının mobil cihaz ve internet bağımlılığı artırıyor...
 
   
 
 
     

Her geçen gün artan mobil cihaz ve internet kullanımı, iş süreçlerini de değiştirmeye devam ediyor. Randstad’ın Türkiye’nin de dahil olduğu global iş dünyası eğilimleri araştırmasında dünyadaki çalışanların yarısı tatilde de işle ilişkilerini koparmadıklarını, gelişmeleri sıcağı sıcağına mobil cihazlarından takip ettiğini belirtti.

Randstad, Avrupa, Asya Pasifik ve Amerika kıtalarının da dahil olduğu araştırmalarla iş dünyasının nabzını ölçmeye devam ediyor. Lider insan kaynakları danışmanlık şirketi Randstad, yılın ilk günlerinde gerçekleştirdiği araştırmada, çalışanlara tatildeyken işlerinden ne kadar uzak kalabildikleri soruldu. Dünyadaki çalışanların yüzde 47’si tatile çıktıklarında işte neler olup bittiğinden cep telefonları ve tablet bilgisayarlarıyla haberdar olduğunu belirtti.

“İŞVERENİM BANA ULAŞMAK İSTER” DİYENLERİN SAYISI ARTIYOR

Gerçekleşen araştırmada çalışanların neredeyse % 30’u işverenlerinin tatil sürecinde kendilerine erişim beklentisi olduğunu, gönüllü olarak mobil cihazlarından gelişmeleri takip ettiğini belirtti. Özellikle 24 yaş ve altı genç çalışanların % 37’si 7/24 işverenlerinin kendilerine erişim hissi ile tatilde işle ilgili gelişmeleri takip ettiğini belirtirken, aynı yaş aralığındaki çalışanların % 55’inin gün içerisinde cep telefonlarından ya da tablet bilgisayarlarından tüm bilgilendirmeleri takip ettiği ortaya çıktı. Türkiye’nin de dahil olduğu araştırmada, orta yaş aralığında olan çalışanların % 71’i tatilleri sırasında kolayca işle ilişkilerini kestiklerini belirtirken, üzerlerinde erişim baskısı hissetmediklerini söyledi.

“GENÇ ÇALIŞANLAR İÇİN MOBİLİTE ZARURİ İHTİYAÇ”


İş dünyası için mobil internet ve akıllı cihazların ihtiyaç listesinde son yıllarda ilk sırada yer aldığını belirten Randstad Türkiye Genel Müdürü Altuğ Yaka, işverenden çalışana mobilitenin kişilerin çalışma şeklinde ve şirket içi iletişime önemli değişimler getirdiğini belirtti. Bu değişimle iş yapma biçimlerini mobiliteye ayak uyduran şirketlerin tüm avantajlardan faydalandığını belirten Yaka, “Yapılan araştırmalar mobil internet ve akıllı cihaz kullanımının bir önceki yıla göre neredeyse % 40’lara kadar arttığını işaret ediyor. Günlük hayat ve iş hayatını iç içe geçiren, birleştiren mobilite kavramı özellikle genç çalışanların vazgeçilmezi. Zaman ve mekan bağımsız olarak şirketteki gelişmeleri tatildeyken bile akıllı cihazları üzerinden takip eden yeni jenerasyon bunu bir iş yükü olarak değil, bir rutin olarak değerlendiriyor” açıklamasını yaptı.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>