>

TEKNOLOJİ

Çocuğunuzu Tehditlere Karşı Koruyun

Dijital yaşam güvenliğinin dünya lideri çocuklarınızı siber suçlara karşı korumak için ebeveynlere düşen görevleri açıklıyor.
 
   
 
 
     

Günümüzdeki ebeveynler, internet ya da sosyal medya ile büyümediği için çocuklarının bu alanlarda göstereceği davranışları tahmin etmekte zorlanıyor. Günümüz çocuklarının dijital yaşamla olan bağını hayranlıkla izlemekle birlikte, olası aksiliklere karşı ebeveynlerin nasıl hareket etmesi gerektiği konusu yanıtsız kalıyor.

Trend Micro Akdeniz Ülkeleri Genel Müdürü Yakup Börekcioğlu, ebeveynlerin dijital yaşama doğan ve birlikte büyüyen çocukların güvenliği konusundaki endişelerine dikkat çekerek, önerilerde bulunuyor. Zararlı yazılımların bulunduğu web siteleri, pornografi, darknet, siber zorbalık, cinsel içerikli mesajlar gibi tehditlerin ebeveynlere endişe yarattığını ifade eden Börekcioğlu, mobil cihazların gelişmesiyle tehditlere karşı önlem alınmasının zorlaştığını belirtiyor ve ekliyor: “Ülkemizdeki okullarda kullanılan bilgisayarların internet erişimleri kısıtlı olsa da çocuklar öğretmenleri ya da ebeveynlerinin gözlemleri dışına çıktıklarında tehlikelerle başbaşa kalıyorlar.”

BÖREKCİOĞLU EBEVEYNLERE ŞU TAVSİYELERDE BULUNUYOR:

Dijital vatandaşlığı anlatın. Göz önünüzde olmadığında da çocuklarınızın güvende olduğundan emin olmak için “dijital vatandaşlık” konusunda onlarla konuşun. Gerçek yaşamda nasıl tehlikeli konulara dikkat edilmesi gerekiyorsa, dijital ortamlarda da kabul edilemez davranışların sınırlarının belirlenmesi önem taşıyor.

Çocuğunuzla iletişimde kalın. Çocuğunuzun siber zorbalık yaparak bir başkasını rahatsız etmesine, gerçek hayatta olduğu gibi web sitelerinde de kötü konuşmasına mani olun. Ayrıca çocuğunuzun sizinle iletişim kurmasını sağlayarak olası bir siber zorbalık karşısında sizden yardım istemesini sağlayın.

Gizlilik ayarlarının nasıl yapılacağını çocuğunuza gösterin. Sosyal ağların gelişiminin ardından ne yazık ki çocuklar çok daha fazla kişisel bilgiyi paylaşıyor. Çocuklarınıza kişisel verilerini paylaşmaması konusunda uyarılarda bulunun. Bununla birlikte gizlilik ayarlarının nasıl yapılabileceğini öğrenerek, kendilerine gösterin.

Uygunsuz sitelere erişimi kesin. Eğer çocuğunuzun isteyerek ya da istem dışı şekilde uygunsuz bir içerik barındıran siteye girerse, gerekli yazılımlar aracılıyla o siteleri engellemekten çekinmeyin.

Sosyal medyada neleri paylaşmasının doğru olacağını anlatın. Yabancı insanların göreceği paylaşımların içeriğinin nasıl olması gerektiğini çocuğunuzla konuşun.

Trend Micro Titanium 2014, sosyal ağları, e-postaları ve anında mesajlaşma hizmetlerinin görüntülemesini sağlayarak çocuklarının güvenliği konusunda ebeveynlerin önlem almasını sağlıyor. Sahip olduğu sosyal medya gizlilik tarayıcısı sayesinde kişisel verilerin korunmasını sağlayan Titanium Security, çocukların kimlerle sohbet ettiğini ortaya çıkarıyor. Çocukların internet dünyasında karşılaşacağı tehditlere karşı koyabilmesi için ebeveynlere önemli görevler düşüyor.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>