>

TEKNOLOJİ

Çocuklarınıza İnterneti Yasaklamayın Yaptıklarını Takip Edin

Çağımızın vazgeçilmez gelişim aracı bilgisayar ve internetin kötüye kullanımı hakkında velilerin soru ve sorunlarını aydınlatan bir seminer çalışması yapıldı.
 
   
 
 
     

Seminerde söz alan Uzman Psikolog Alper Aksoy, bilgisayar ve internetin yaşamımızda önemli bir yere sahip olduğu gerçeğinden yola çıkarak, bilgisayar ve internet kullanımının bağımlılık haline gelmesi üzerinde durdu. Diğer bağımlılıklarda olduğu gibi, bağımlılığı oluşturan durumu tamamen yasaklamanın, bilgisayar ve internet bağımlılığı tedavisinde de bir çare olmadığını söyleyen Aksoy, “Bilgisayar ve internet bağımlılığı tedavisindeki amaç kişinin bir daha kullanmaması değil, kullanımını kontrol etmeyi öğrenmesidir” dedi.

Uzman Psikolog Alper Aksoy, internette çocuklarımızın öğrenebileceği pek çok şey olduğunu, bunun yanı sıra internetin yeni insanlarla sohbet etme, eğlenme, oyun oynama gibi fırsatları da beraberinde getirdiğini söyledi.

AKSOY, VELİLERE ÇOCUKLARIN İNTERNETTE GÜVENLİ OLMASINI SAĞLAMALARI İÇİN AŞAĞIDAKİ TAVSİYELERİ SIRALADI:

• Öncelikle internette tehlikeli programları ve sayfaları engelleyen filtreler alabilirsiniz. Bunun için bilgisayar satın aldığınız uzmanlara danışabilirsiniz.
• Çocuğunuza internette de birtakım tehlikeler olduğunu anlatın.
• Çocuğunuza, internetteyken kendini güvende hissetmesinin önemli olduğunu belirtin.
• İnternette birtakım tehlikelerle karşılaştığında sizinle paylaşmasını ve sizin fikrinizi almasını teşvik edin.
• Çocuğunuzun interneti hangi amaçlarla kullandığı hakkında bilgilenin.
• Çocuğunuza internette ne kadar kalacağıyla ilgili sınırlar koyun.
• İnterneti kullanırken herhangi bir sayfada ismini, şifrelerini, adresini, telefon numarasını ve okulunun adı gibi bilgileri kimseye vermemesini ve bu konularda çok dikkatli olmasını sık sık hatırlatın. Bu bilgilerin nerelere gideceğini hiç bilemeyeceğimizi belirtin.
• Eğlence, sohbet etme gibi amaçlarla interneti kullanması konusunda yasaklar getirmeyin. Çünkü bunlar internette en çok merak uyandıran sayfalardır. Ona güvenliğini korumak için kimliğini gizli tutması gerektiğini belirtin.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>