>

TEKNOLOJİ

iOS 10 Devri Başladı

Apple, merakla beklenen yeni mobil işletim sistemi iOS 10’u yayımladı.
 
   
 
 
     

Apple’ın yeni mobil işletim sistemi ile gelen yenilikler şu şekilde:

SİRİ’YE UYGULAMA DESTEĞİ:


Apple’ın sesli asistanı iOS 10 ile daha fazla akıllandı. Siri artık kullanıcıların indirdiği uygulamalar için de verilen komutları yerine getirebiliyor.

UYKUNUZU DÜZENLİYOR:


Saat uygulamasına ‘Yatma Zamanı’ özelliği eklendi. Uyumanız gereken süre uygulamada belirtildiğinde, iPhone’unuz sizi yatmanız gereken saatte uyarıyor.

FARKLI UYARI TONLARI:

iOS 10 ile Apple cihazlarının sesleri de değişti. İlk iPhone modelinden beri değişmeyen kilit sesinin yanı sıra klavyedeki tuş basma sesi de farklı bir tona kavuştu.

KULLANMADIĞIN UYGULAMAYI KALDIR:

Cihazlarla beraber yerleşik olarak gelen uygulamalar, artık kaldırılabiliyor. Örneğin, ‘Mail’ uygulamasını kullanmıyorsanız, uzun basarak bunu kaldırabilirsiniz.

KAMERAYA DAHA HIZLI ULAŞMA:

Yeni işletim sistemiyle beraber, kamerayı daha hızlı açabilirsiniz. Daha önce küçük bir simge ile açılan kameraya artık ekranı sağa doğru kaydırarak ulaşabilirsiniz.

TABANCA EMOJİSİ KALKTI:

iOS 10 ile emojiler de değişti. Daha önce emoji seçenekleri arasında yer alan tabanca kaldırıldı. Bunun yerine ise yeşil renkte bir oyuncak tabanca emojisi sunuluyor.

ROTAYA GÖRE ÖNERİ:

Apple’ın Harita servisi yenilenen özellikler arasında. Daha büyük simge ve karakterlere sahip olan uygulama, gidilecek rota üzerindeki benzin istasyonu, restoran gibi mekanlar için önerilerde de bulunuyor.

MESAJLAR ZENGİNLEŞTİRİLDİ:


Mesajlar uygulamasına çizim, animasyon ve videoseçenekleri eklendi. Ayrıca kullanıcılar birbirlerine Apple Music’teki şarkılardan da gönderebiliyor.

ÖNERİ EKRANI YENİLENDİ:

Ekran sola doğru kaydırıldığında kullanıcıların, yapacaklarının listeleri ve hazırlanan önerileri sıralanıyor. Örneğin, randevunuz varsa hatırlatılıyor, eve gitme süreniz gösteriliyor.
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>