>

TEKNOLOJİ

Sevgiliye İnternetten Hediye Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sevgililer Günü’nde, duygulara hitap eden, kişinin kendini özel hissetmesini sağlayacak hediyelerin tercih edilmesi önerildi.
 
   
 
 
     

Hediyelerini online alışveriş mağazalarından satın alacak kişiler ise, güvenliğe azami dikkat etmeleri konusunda uyarıldı.

Dünyadaki online alışverişlerin dörtte birine yakınında kullanılan “cash-back shopping” (para iadeli alışveriş) uygulamasını Türkiye’ye taşıyan Avantajix’in kurucu ortağı Güçlü Kayral, Türkiye ve dünyadaki alışveriş alışkanlıkları üzerinde araştırmalar yaptıklarını, bunları üyeleriyle paylaştıklarını söyledi.

14 Şubat’ın, Anneler Günü ile birlikte Türkiye’de online alışverişin en yoğun yapıldığı dönemler arasında yer aldığını anımsatan Kayral, bu özel güne anlam katacak hediye seçiminde dikkat edilmesi gerekenler ile online alışverişin güvenilirliği konusunda önerilerde bulundu.

“Herşeyden önce hediye duygulara hitap etmeli, kişinin kendisini özel hissetmesini sağlamalı” diyen Kayral, sevgililere alınacak hediyelerde dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

- Hediye alırken kendinizi değil, sevgilinizi düşünün. “Ben çok severim” diyerek aldığınız bir hediye sevgilinizin hoşuna gitmeyebilir. Bu yüzden sevgilinizin hobileri, damak tadı hakkında mutlaka bilgi sahibi olun. Bu küçük bilgiler, hediye alırken size oldukça yardımcı olacaktır.

-Bu tür özel günler öncesi sevgilinizle birlikteyken kulaklarınızı iyi açın, mutlaka nasıl bir hediye beklentisi içinde olduğu konusunda ipuçları verecektir.

-Bütçeniz pahalı bir hediye için müsait olmayabilir. Parasal değeri düşük olsa bile önemli olan kaça aldığınız değil, o hediyeyi nasıl sunduğunuzdur. Sevgilinin kalbine dokunan bir mektupla, bir notla verilmiş bir hediye, çok daha değerli bir hediyeden daha büyük anlam ifade eder.

-Kolaya kaçmaktan kaçının. Sevgilinize ihtiyacı olduğunu bildiğiniz bir ürünü hediye olarak vermek, yaratıcılık sayılmaz.

Teması aşk olan bir günde hediyeyi ihtiyaç giderici olarak düşünmek işin kolayına kaçmaktan başka bir şey değildir
-Hediye alma işini asla son dakikaya bırakmayın. Özellikle online alışverişte kargo bilgilerini çok iyi okuyun. 14 Şubat’tan önce geleceğinden emin olduğunuz hediyeyi sipariş verin.

-Hediyenizi sevgiliniz ile başbaşa yemek yiyeceğiniz bir mekanda vermeyi planlıyorsanız, gideceğiniz yere rezervasyon yaptırmayı unutmayın. Normal bir günde bile artık birçok yere rezervasyonsuz gidilemez hale gelmişken, böyle özel bir zamanda bu ayrıntıyı kaçırmanız kolay affedilir bir durum olmayacaktır.

-ONLİNE ALIŞVERİŞTE GÜVENLİĞE DİKKAT-

Güçlü Kayral, hediyesini online alışveriş mağazalarından alacak olanların da şu konulara dikkat etmelerini istedi:

-Önce güvenlik. Alışveriş yaptığınız bilgisayarın ortak bir cihaz olmamasına dikkat edin. Güvenlik şifresi olmayan bir internet bağlantısından, internet cafe ve toplu taşıma araçları gibi alanlarda alışveriş yapmamaya özen gösterin.

-Alacağınız ürüne karar verin. İnternet üzerinde satılan, aynı işlevsellikte olan onlarca markanın ürünü karşınıza çıkacaktır. Bu aşamada sizin işinizi görecek olan ürün nedir, bunu doğru tesbit etmeniz önemli.

-Taklit ürünlerden sakının. Aldığınız ürünün orijinalliği konusunda içinizde şüphe uyanıyorsa, vazgeçin. Alacağınız ürünün piyasa fiyatı bin liraysa, internette 50-100 kiraya satılan bir ürün kesinlikle orijinal değildir. Sevgiliye taklit, çakma ürün hediye etmekten kesinlikle kaçının.

- Alacağınız ürün ile ilgili yapılan kullanıcı yorumlarını mutlaka okuyun. Daha önceden bu ürünü tecrübe etmiş olanların fikirleri size yol gösterici olacaktır. Unutmayın, “Attan düşenin halinden attan düşen anlar.”

- Karşılaştırma sitelerini kullanın. Online alışverişin güzel tarafı burada başlıyor aslında. Karşılaştırma siteleri sayesinde oturduğunuz yerden seçtiğiniz ürünün hangi sitede kaça satıldığını kolaylıkla görebiliyorsunuz.

- Alacağınız mağazayı seçin. Sonradan sorun yaşamamak adına bilinen, alanında tanınır online alışveriş mağazasını tercih edin. Daha ucuz diye tanınmamış bir mağazadan yapılacak alışveriş, bu özel gününüzü kabusa dönüştürebilir.

- Para iade sitelerini kullanın. Hediyeyi en uygun fiyata almak sizin için önemliyse, kesinlikle Avantajix gibi para iade sitelerini (cash-back shopping) sitelerini kullanın. Fazladan yapacağınız bir fazladan tık sayesinde alışverişinizi daha hesaplı hale getirebilirsiniz.

- Ödeme tipinizi belirleyin. Şu sıralar bir çok ödeme sisteminin kampanyası gündemde. BKM Ekpress gibi sistemler, sizin kişisel bilgilerinizin güvenliğini en üst seviyede tutarken ödeme anında ilave avantajlar sağlayabiliyorlar.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>