>

TEKNOLOJİ

Sosyal Medyada Başarılı Canlı Yayın Yapmanın 10 Sırrı

Son dönemlerde online canlı yayın yapmak revaçta…
 
   
 
 
     

Canlı yayında başarılı olmak ve daha fazla izleyiciye kavuşmak için ise dikkat edilmesi gereken birçok konu var. Yayının içeriğinden haftada kaç kez yayın yapılacağına kadar birçok alanda doğru bir yaklaşım canlı yayının başarılı olmasını sağlıyor.

1- Yayın için sıra dışı bir konunuz olsun.

Yayının içeriği canlı yayının beğenilmesini ve takip edilmesini sağlar. İlgi çekici bir konu üzerine canlı yayın yapmak hem yayının kalitesini artırır hem de canlı yayının daha fazla yayılmasına yardımcı olur. Gündemdeki olaylar, yaşadığınız komik anlar veya hikayeler, seyahat, spor, sahne arkası görüntüleri, dans etmek, şarkı söylemek, ilginç bir konu belirleyip takipçileriniz ile “Soru- Cevap” yapmak, arkadaşlarınızı canlı yayınınıza konuk olarak almak, güzellik, stil sırlarınızı paylaşmak, resim çizmek ve oyun oynamak en çok dikkat çeken ve beğenilen konular arasında yer alıyor.

2- Yayınınıza konuk alıp eğlenceyi artırın!

Arkadaşlarınızı, yakınlarınızı ya da takipçilerinizi canlı yayınınıza konuğunuz olarak alıp, eğlencenizi çevrenizle de paylaşın. Konuk almak yayın içeriğinizi zenginleştirirken etkileşiminizi de artırmanıza yardımcı oluyor.

3- En çok beğenilen yayınları inceleyin.

İnsanların en çok beğendiği yayınları mutlaka inceleyin. Kendi tarzınızı geliştirmek için araştırma yapmanız daha farklı içerikler bulmanızı sağlıyor. Beğendiğiniz başka yayıncıları mutlaka destekleyin.

4- Kreatif olun ve yayın yaparken eğlenin!

Siz yayınızdan ne kadar keyif alıp eğlenirseniz izleyiciler de o kadar eğlenir ve sizi destekler. Mutlaka gülümseyin. Gülümsemek yayında olumlu bir enerji yayılmasını sağlar. Yaratıcılığınızı kullanın. Konuları ne kadar farklı bir yaklaşımla aktarırsanız izleyici sayınızı o kadar çok artırma şansı yaratmış olursunuz.

5- Her zaman pozitif olun.

Takipçileriniz olumsuz bir yorum yaptığında kötü karşılık vermeyin. Olumsuz yorumlarını dikkate almayın, her zaman pozitif olun. Takipçilerinizden beğeni istemektense kararı onlara bırakın.

6- Yayın zamanınızı verimli kullanın.


Zamanınızı iyi ayarlayın. Tüm vaktinizi gelen yorumları okumak ile geçirmeyin. Mutlaka yayında kendinizi tanıtın. Kimseye hakaret etmeyin, cinsel içerikli yayınlar ve yorumlar yapmayın, saygılı olun. YouNow kurallarına mutlaka uyun.

7- Takipçilerinizle mutlaka etkileşimde olun.

İzleyicilerinizle iletişim kurmanız oldukça önemlidir. Onlarla etkileşime geçeceğiniz sorular sorun. Özellikle “ Evet- Hayır” olarak cevap vermelerini sağlayacak sorular sormanız izleyicilerle iletişiminizi arttırır. İzleyicilerinizden “Paylaş” butonuna basarak yayınızı paylaşmalarını rica edin.

8- Dışarıda yayın yapıp interaktif olun.


Yayın yapacağınız yerin ışıklandırmasının iyi olmasına önem gösterin. Arka planınızın iyi görünmesi, yayın kalitenizi yükseltmenize yardımcı olur. Mobil yayın yapın, dışarı çıkıp değişik mekanlar gösterin.

9- Yayın zamanınızı kendi sosyal medya ağlarınızda duyurun.


YouNow hesabınızı diğer sosyal medya hesaplarınıza bağlayın ve yayın zamanınızı bu ağlardan duyurun. İzleyicilerinize ne zaman yayın yapacağınızı duyurmanız, etkileşimi artırır ve takipçi sayınızı yükseltir.

10- Haftada en az 2 gün yayın yapın.


En iyi etkileşim için haftada en az 2 gün yayın yapın. Hatta yayınlarınızı aynı gün ve saate denk getirmeye çalışın. YouNow’da kesintisiz istediğiniz süre kadar yayın yapabilirsiniz ama etkileşimin yüksek olduğu zamanlar 30 ila 60 dakika arasındadır.
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>