>

YAŞAM KOÇU

Ayakkabı seçerken dikkat etmeniz gerekenler...

Uzmanlar özellikle “sivri burun” ayakkabının tercih dışı bırakılması gerektiğini belirtiyorlar.
 
   
 
 
     
Ayakkabıcılar Yan Sanayi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dinçer Ünal, ''Bilinçli ayakkabı seçimi, yaşam süreci içinde oluşabilecek bazı sağlık problemlerini engelleyebilir'' dedi.

Ünal ayak problemlerinin önemli bölümünün ayakkabı seçiminden dolayı ortaya çıktığını belirterek, şöyle konuştu:

''Bilinçli ayakkabı seçimi, yaşam süreci içinde oluşabilecek bazı sağlık problemlerini engelleyebilir. Özellikle sivri burunlu ayakkabıları sağlıklı bulmuyoruz. Ayak sağlığı için öncelikle ayağın şekline uygun ayakkabılar seçmeye özen göstermek gerekiyor.''

Rasgele, ''sonradan genişler'' düşüncesiyle alınan ayakkabıların ayak sağlığını olumsuz etkilediğini ifade eden Ünal, bazı ayakkabıların basma bozukluğu, tırnak batması, ayak mantarı, nasır, ayak parmaklarında şekil bozukluğu, yorulma, bilek burkulması, ayak, bacak ve bel ağrısına neden olabildiğini kaydetti.

''RAHATLIK, MODELDEN ÖNEMLİ''

Öte yandan, Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği'nin (TASD) internet sitesinde, ayakkabı seçerken model ve renkten önce rahatlığına, ayakkabının doğal malzemelerden imal edilmiş olmasına özen gösterilmesi gerektiği belirtildi.

Ayakkabı alan kişinin en uzun parmak ile ayakkabının ucu arasındaki en az 2 santim boşluk olmasına dikkat etmesi gerektiği ifade edilen sitede, ''Dar kalıplı, üstü basık, sivri burunlu, yüksek topuklu ayakkabılar bir çok problemin davetiyesidir'' denildi.

Uzmanlar ayak sağlığı konusunda şu önerilerde bulunuyorlar:

Ayak ağrılarını kulak arkası etmeyin, mutlaka bir uzmana görünün.

Ayağınızın parmak aralarını düzenli olarak yıkayın.

Ayak tırnaklarını düzgün kesip, çok kısaltmayın.

Şeker hastaları ve kan dolaşımı problemi olanlar ile kalp hastalarının tırnaklarının başkaları tarafından kesilmesi daha doğrudur. Çünkü bu grup enfeksiyona eğilimlidir.

Her gün aynı ayakkabıyı kullanmayın.

Mesleğinize göre ayakkabı seçin.

Sivri burunlu ayakkabıları mümkün olduğunca tercih dışı bırakın.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>