>

YAŞAM KOÇU

İmaj her şeydir

Uzun süredir iş arıyordunuz ve sonunda şans yüzünüze güldü. İş görüşmesine gideceksiniz, dolayısıyla saçınızdan kıyafetinize ve duruşunuza kadar dikkat etmeniz gereken çok şey var. Doğru bir imaj size yeni kapılar açabilir.
 
   
 
 
     
Uzunca bir dönem iş aradıktan ve çeşitli fırsatları değerlendirdikten sonra nihayet karşınıza tam aradığınız gibi bir fırsat çıktı. Bu fırsatı kaçırmamak ve iş görüşmesinde kendinizi en iyi şekilde ifade edebilmek için imajınıza çok dikkat etmeniz gerekiyor. Unutmayın ki sizinle ilk defa karşılaşan bir insanın, kafasında, sizinle ilgili olumlu bir düşünce oluşturabilmesi için sadece birkaç dakikaya ihtiyacı var. Bu süreç içinde görüşme yapacağınız kişi, özellikle giydiğiniz kıyafet, duruşunuz ve ses tonunuz gibi şeyleri değerlendirecektir. Yapılan araştırmalara göre, işverenler ilk etapta dış görüntünüze dikkat ediyor. İkinci sırada ise ses tonunuz geliyor. Gülümsemeniz, göz teması ve el sıkışma tarzınız da iş görüşmelerinde çok önemli. Ellerini nereye koyacağını bilememek, oturulan yerde rahat edememek, işveren tarafından pek de hoş karşılanmıyor. Örneğin bacak bacak üzerine atmak, size olumsuz puan getirir.

Gelelim kıyafet seçimine

İş görüşmesine gitmeden önce, kıyafetinizi mutlaka kuru temizlemeye verin. Geri aldığınızda da üzerinde leke olup olmadığını, düğmelerinin eksik olup olmadığını kontrol edin. Üzerinizdeki kıyafetin modası geçmiş olmaması da imajınız için son derece önemli. İlla ki son moda giyinmeniz gerekmiyor elbette ama yine de şık olmaya dikkat edin.

Kıyafetin tamamlayıcısı ayakkabılar da önemli.

Ayakkabılarınızı görüşmeye gitmeden önce mutlaka boyayın. Ayakkabınızın rengini de kıyafetinizin rengine uyacak şekilde seçmeye özen gösterin.

İster etek, ister pantolon giyin, eğer kemer kullanacaksanız, kaliteli olmasına ve renginin kıyafetinizle ters düşmemesine dikkat edin.

Görüşmeye giderken çok ağır kokulu parfüm kullanmamaya çalışın. Mümkünse parfümünüzü hafif ve çiçekli kokulardan seçin. Bu arada gülümsemeniz de mümkün olduğu kadar içten olmalı, ancak aşırıya da kaçmamalı.

Her ne kadar önemsiz gibi görünse de saçınız şekli, size artı puan kazandırabilir. Bu yüzden yüz şeklinize uygun bir saç stili seçmelisiniz. Fazla jölelenmiş veya dağınık bırakılmış saçlar, işveren karşısında size puan kaybettirir.

Eğer ceketli bir takım giyecekseniz, ceketin sırtınıza ve omuzlarınıza çok iyi oturuyor olması gerekiyor. Ayrıca gömleğinizin yakası da sizi boğacak kadar dar olmamalı. Unutmayın, iş görüşmesinde çizeceğiniz imajla, önünüzde pek çok kapı açılabilir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>