>

YAŞAM KOÇU

Kiloyu korumanın altın kuralları

Sağlıklı beslenmenin altın kuralları bir kitapta topladı.
 
   
 
 
     
Ege Obez Hasta Derneği'nin hazırladığı kitapta, şişmanlığı önlemek amacıyla yemek yeme, alışveriş ve aktiviteyle ilgili bazı davranış değişiklikleri önerildi

Ege Üniversitesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Candeğer Yılmaz'ın önderliğinde Ege Obez Hasta Derneği, sağlıklı beslenmenin altın kurallarını bir kitapta topladı. Beslenmenin, karın doyurmak değil, insanın sağlıklı olarak yaşayabilmesi için gerekli öğeleri vücuduna alması şeklinde tanımlandığı kitapta, şu davranış biçimleri önerildi:

Aktivite olmazsa olmaz

Güne erken başlayın, yedi-sekiz saatten fazla uyumayın, uyandıktan sonra yatakta kalmayın. Asansör yerine merdiven kullanın, hızlı tempoyla yürümeye çalışın. Haftanın dört-beş günü egzersiz yapın, pasif yerine aktif jimnastiği tercih edin. Aktif ve hareketli kişilerle birlikte olmaya özen gösterin. Hafta sonları için aktif planlar yapın. Ayakta durmaya ve yürümeye daha fazla zaman ayırın. Bir şey getirip götürmek için çocuklarınızı kullanmayın. Her gün yarım saat daha az TV seyredin... Yemek yemeyle ilgili değiştirilmesi istenen davranış biçimleri sıralanırken da az ve sık yenilmesi, öğün atlanmaması önerildi. Acıkma duygusunun bastırılması için salatalık, domates, marul gibi düşük kalorili yiyeceklerin tercih edilmesi, her gün sebze ve meyve yemeye dikkat edilmesi, yemekler için küçük, yağsız salatalar için ise büyük tabak kullanılması da öneriler arasında yer aldı. Kitapta, bol su içilmesi, açık büfelerden kaçınılması istendi.

Alışveriş listesi yapın

Alışverişle ilgili önerilerde ise "Çarşıya tok çıkın, listenizden fazlasını almayın, yeme isteği uyandıran TV programları ve reklamları izlemeyin" denildi. Kitapta ayrıca; etli-kıymalı yemeklere yağ konulmaması, kızartma-kavurma ve sostan kaçınılması ve evde tatlı yapılmaması önerilerildi.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>