>

YAŞAM KOÇU

Masaj yapmanın yöntemleri

Modern yaşamın vazgeçilmezlerinden masaj, ancak doğru yapıldığı takdirde sağlıktır... Aksi takdirde vücuda zarar verebilir.
 
   
 
 
     
Masajın hareketsizliğe bağlı ödemler (sulu şişmeler), kronik toplardamar iltihabı, lenf damarı iltihabı, varis, felçler, ronik eklemiltihabı ve eklem çevresi romatizmaları, harap edici (dejeneratif) eklem romatizmaları, eklem çevresi doku, kas zedelenmeleri (akut dönem geçtikten sonra), iyileşmeye yüz tutan kemik kırıkları, bazı metabolizma hastalıkları, yağ dokusunun ağrılı şişkinliği (selülit), travma sonrası meydana gelen ödem ve kan artıklarının giderilmesinde, kasların kuvvetlendirilmesinde, yorgun kasların dinlendirilmesinde ve yumuşatılmasında oldukça faydalı olduğu belirtiliyor. Kaslara olan etkilerinden dolayı, masaj, sporcular tarafından çok tercih ediliyor. Basınç manevralarında sabit basınç, cilt üzerinden avuç içi ile yapılır, ağrıyı giderici etkisi vardır. Kayıcı basınç manevralarından 'efloraj' avuç içleri ve parmaklar cilt üzerine iyice yerleştirildikten sonra, masaj yapılan cilt alanıında elleri birbiri arkasından kayacak şekilde , cilt üzerinde hareket ettirerek yapılır. Avuçları, cilt üzerinde daha kolay kaydırabilmek için masaj yapılacak sahaya talk pudrası veya sıvı vazelin sürülür. Efloraj, yüzeysel veya derin yapılır, ödemleri giderici etkisi bulunuyor.

YORGUNLUK GİDERİLİR

Derin etkili kayıcı manevralardan olan'petrisaj' cilt, ciltaltı ve kas tabakalarını iki elle tutup, hamur yoğurur gibi hareketler yapılarak uygulanır, ödemi giderir, yorgunluğu hafifletir. Kayıcı basınç manevralarından olan'friksiyon', cilt üzerine parmak uçları konulmak üzere yapılır. Cilt altı dokularda oluşmuş yapışıklıklar ve nedbelerin iyileştirilmesinde çok faydalı ve yumuşatıcı bir manevradır.

PERKÜSYON MANEVRALARI

Her biri ellerle deri üzerine ritmik darbeler vurmaktan ibaret olan bu manevralar, özellikle zayıf kasların uyarılmasında kullanılıyor. Perküsyon manevrasi ise, parmak uçları ve el düz pozisyonda ve cilt sahasına dikey tarzda temas ettirildikten sonra yapılan titreme hareketlerinden ibaret. Ağrı dindirici etkisi vardır. Elle yapılan vibrasyon manevralarından çok daha fazla sayıda titreşim yapan elektrikle çalışan vibratörler de masaj seanslarında kullanılıyor.

Masaj, amacına göre birkaç manevranın arka arkaya bir seans sırasında uygulanması ile yapılır. Masajdan önce, hastanın pozisyonu uygun hale getirilir. Masaj, kuvvet yerine bilgi ve tecrübe isteyen bir fizik aracıdır. Bilgisizce ve şuursuzca yapılacak bir masaj, fayda yerine zarar verir. Masaj yapmayı meslek edinmiş kimselere 'masör' ismi veriliyor.

BİLİNÇSİZ MASAJ ZARARLI

Genellikle masajdan önce; masaj yapılacak bölgeye önce enfraruj ışık banyosu, sıcak su banyosu gibi bir uygulama yapılırsa, masajın etkisi daha da artar. Masaj, toplardamarların akış yönünde, çevreden merkeze doğru yapılmalı. Masajın, rahatlatıcı, uyku verici ve sakinleştirici etkisi de söz konusu. Ateşli hastalık durumlarında, yeni tedavi olmuş kırık ve çıkık yerlerinde, iltihaplı vücut bölgelerinde ve kanserli uzuvlara masaj yapılmaz.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>