>

YAŞAM KOÇU

Paranoid Kişilik Bozukluğu Nedir?

Paranoid kişilik bozukluğunun genetik, sosyolojik,biyolojik veya nörolojik nedenleri olabilir.Bu kişilik bozukluğu sık karşılaşılan kişilik bozukluklarından biridir.
 
   
 
 
     

Ne söyleseniz yanlış anlayan, her söze ve davranışa alınganlık yapan, en ufak bir eleştiriyi kişisel saldırı algılayıp hemen savunmaya geçen, olayları kolaylaca çatışmaya çeviren birileri varsa çevrenizde bilmiş ol ki bu kişiler, Paranoid Kişilik özellikleri gösteriyor.

Paranoid kişilerin en belirgin 2 özelliği, insanlara kolay kolay güvenememeleri ve kuşkucu olmalarıdır. Özellikle kontrolü sağlayamadıkları kişiler üzerinde kuşkuları daha çok artar ve bu kişilerden gelen herhangi bir tutumu saygısızlık ya da tehdit olarak algılarlar. Bu yüzden pireyi deve yapmakta beceriklidirler.

Paranoid kişilerin diğer özellikleri ise şöyledir;


-Eleştiriye kapalı olsalar da, güven alamadıkları kişilere karşı son derece eleştirel bir üslup kullanırlar. Bu üslup, barındırdıkları kibir duygusundan ileri gelir.

-Birilerinden iyilik gördüklerinde muhakkak altında bir menfaat ararlar, kötülük gördüklerinde ise asla yapılanı unutmaz, kin tutarlar.

-İnsanların dostane yaklaşımlarını ise “kullanılmak” olarak yorumlarlar. Onlar için güven alamadıkları kişilerden gelen her bakış ve tutum, muhakkak bir imâ ve sebep içerir.

Bu özellikleri gösteren eşiniz, kayınvalideniz, görümceniz,arkadaşınız,sevgiliniz ya da herhangi bir yakınınnız var ise “Neden bir türlü yaranamıyorum, nerede hata yapıyorum” diye kendini suçlama zira problem sende değil, problem bu kişinin kişiliğinde. Sen problemin senden kaynaklanmadığını fark et ve koyacağın sınırlar ile kendini koru ve hayatına kendi bildiğin gibi devam et.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>