>

YAŞAM KOÇU

Sektör değiştirmek sizi korkutmasın

Büyük bir istekle başladığınız kariyer yolculuğunuzu başka bir yöne çevirmek istiyorsanız. Bu yazımız tam size göre…
 
   
 
 
     
Daha önce yaptıklarım ne olacak, işverenler özgeçmişimi gördüklerinde ne düşünecekler diye kaygılanırız. Oysaki bu kaygılar yersizdir çünkü her deneyim bize başka yetenekler katar. Bunların hepsinin toplamında iş yaşamındaki duruşumuz ortaya çıkar. Hangi sektörde olursak olalım bizi biz yapan yeteneklere ‘taşınabilir yetenekler’ deniyor.

İsmimiz gibi yeteneklerimizi de gittiğimiz iş yerine taşır, bu şekilde fark ediliriz. Peki taşınabilir yetenekler nelerdir?

İletişim yeteneği: İletişim kurma becerisi, takım ruhu bilinci, motivasyon yüksekliği.

Teknik bilgiler: Bilgisayar programlarına hakimiyet, teknik bir hata oluştuğunda sorun çözme yeteneği.

Hafıza gücü: Evrak ve bilgi saklamak, analiz yapma ve araştırma yeteneği.

Örneğin bir şirket eğitmenisiniz ve bu yetenekleri insanlara öğretmeniz gerekiyor. İşverenlerin sizden istediği en temel şey, bu özellikleri öğretmeniz olacaktır. Bu yüzden çalışanlar da verimli bir iş yaşamı için bu yeteneklere sahip olmaları gerektiğini kısa süre içinde anlarlar. Ya da bir yöneticisiniz: O zaman da durum değişmez. Eleman ararken yine aynı özellikleri, yani iş yaşamında kimin hangi beceriyi şirketinize katabileceğine bakarsınız.

YETENEKLERİMİ NASIL BELİRLEYEBİLİRİM?

Öncelikle geçmişte yaptığınız işle yeni seçtiğiniz iş hakkında düşünün. Bugüne kadar bu özelliklerden hangilerine sahip olduğunuzu belirleyin, hatta bir kalem kağıt da alıp not alın. Daha sonra yapmak istediğiniz işte hangi özelliklerin istendiğine bakın ve kendi özelliklerinizle karşılaştırın. Bu şekilde her şeyi daha net görebilirsiniz.

Kendiniz için çizeceğiniz kariyer yolunda ilk olarak bu maddeleri düşünün. İş yaşamınızdaki başarınız bu sorulara vereceğiniz cevaplarda saklı, unutmayın.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>