>

YAŞAM KOÇU

Vücudunuzun saati kaçı gösteriyor?

İnsanın ruh ve fiziki hali günün değişik zamanlarında farklılıklar gösteriyor.
 
   
 
 
     
Sabah saatlerinde stres hormonları üreten insan vücudu, öğle saatlerinde de uykuya ihtiyaç duyuyor. Saçlar en iyi öğle saatlerinde şekil alıyor. El hünerlerini ve kelimeleri kullanma becerisi 16.00-17.00 saatleri arasında en üst noktaya ulaşıyor. Akşam hayâl, gece saatleri ise dahilik ve depresyon manâsına geliyor. Uzmanlar insan vücudunun hangi saatte, hangi durumda bulunduğunu işte şöyle açıklıyor.

Sabahları, stres hormonları devrede...

Günün ilk saatlerinde, uykuda olsanız bile vücudunuz uyanıktır. Hormon salgıları harekete geçer. Bu ve bundan sonra gelen iki saatte kalp atışları hızlanır, vücut ısısı yükselir, gerginlik olsun veya olmasın stres hormonları üretilir. Aynı zamanda testesteron ve östrojen hormonları harekete geçer.

* Anlama yeteneği canlıdır

Sigara içenler ve kolesterol problemi bulunanlar için, sabah saatleri hassastır. Bu saatlar kalp ve damar hastaları için risklidir. Öte yandan insanın kavrayıcı düşünce yeteneği bu saatte artar. Beynin kavrama, anlama bölümleri çok dinç ve canlıdır. Bu saatler gazete, kitap, rapor okumak için idealdir.

* Sindirim için ideal zaman

Bu saatte yenilen şeyler şişmanlatmaz. Çünkü, bünye yağı işleme fonksiyonunu bu saatte daha iyi gerçekleştirilir. Mola zamanı duygusu uyanır. Çünkü, mideniz hararetli bir şekilde asit üretir ve yediklerinizi rahatlıkla hazmedebilirsiniz.

Sindirim saatidir.

Öğle saatlerinde uyku ihtiyacı artar...

* Gözlerinizi dinlendirin

Saat 13.00 civarında gastrit asit miktarı, en yüksek seviyeye ulaşır. Öğle yemeğini yeyin veya yemeyin, bu saatlerde kendinizi yorgun hissedersiniz. Çünkü, organizmanın uykuya ihtiyacı vardır. 10 dakika süreyle hiçbir şey düşünmeyin ve gözlerinizi kapatarak rahatlayın. Bu ufak hileyle verimliliğinizi artırmış olursunuz.

* Saçlarınız şekil alsın

Öğle saatlerinde vücudun elektrostatik yüklenmesi özellikle azdır. Saç iyi şekil alır. Kuaförden randevu almak için ideal bir saattir.

* Zihninizin en iyi saati

15.00-16.00 saatleri arasında zihin açıklığı en üst düzeye gelir. Öğleden önceki süratli tempoya karşın bu saatte, sabır isteyen işler için zindesinizdir. Hafıza sabah saatlerinde olduğundan yüzde 10 oranında daha iyi çalışır. Ellerimizi en iyi şekilde 15 ile 16 saatleri arasında kullanırız.

* Moralinizi bozmayın

Öğleden sonra vücudunuz hareket ister. Adale kuvveti, hareketliliği, dolaşım aktivitesi çok fazladır. Aynı zamanda ruh halinin kötü olduğu saatlerdir. Saat 16 civarlarında moral bozukluğu doruk noktasındadır. Saat 17.00’den sonra, moral düzelmeye başlar.

* Hünerlerinizi gösterin

Saat 16.00-17.00 arası çelişkilerin üstesinden gelmek için en uygun saatlerdir. Ciğerler, en iyi bu saatlerde performans gösterir. El hünerleri, bu saatte en üst noktadadır. Kelimeleri kullanma becerisi de öyle. Ayrıca, bu saatlerde bilgisayarda daha hızlı yazılır.

Akşam saatlerinde refleksler zayıflıyor...

* Yemek ne zaman yenmeli?

Saat 17.00- 18.00 aralıkları akşam yemeği için uygun vakittir. Tat alma ve koku duyusu, bu saatte çok hassas olur. Bu nedenle de akşam yemeği için en iyi saattir. Fakat ölçüyü kaçırmamak gerekir. Çünkü, öğleden sonraki saatlerden beri alınan kaloriler enerjiden çok yağa dönüştürülür.

* Tembellik zamanı

Akşam saatlerinde ise refleksler zayıflar, yalnızlık duygusu artar. Beyin, bu saatte uyku hormonu verir. Bu saatte yiyeceğiniz birşey hazmedilmeden midede kalır. Burada mayalanır ve mukozayı tahrip eder. Bağışıklık sistemi, en yüksek düzeyde çalışır. İnsan hayal kurma eğilimi gösterir.

Gece saatlerine dikkat...

* Trafik kazaları artıyor!

23.00-01.30, dâhilik saatleridir. Gece geç yatanlar için, yeni bir şeyler üretmek ortalamanın üstündedir. Sabaha kadar tepki süresi büyük ölçüde yavaşlar, hassasiyet ve verimlilik azalır. Bu saatte uyanık kalan insan korkularla ve depresyonla karşı karşıya kalır. En iyi çare uyumaktır.

02.00-04.00, hata yapma saatidir. Gece çalışanların en çok hata yaptıkları saatlerdir. Görme yeteneği azalır.

04.00-05.00, trafik kazalarının en çok olduğu saatler. Ayrıca, tansiyonun en düşük olduğu saatlerdir.

Kaynak: Türkiye
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>