>

YAŞAM KOÇU

Yeni Bir Başlangıç İçin Uzmanından İpuçları!

Yeni yıl için kendine hedef koyup vazgeçen her 4 kişiden 1’i arasında yer almamak için uzman tavsiyelerine kulak verin!
 
   
 
 
     

Uzmanlara göre, birkaç ipucunu kullanarak yeni yılda belirlediğiniz hedeflerinizi hayata geçirmeniz mümkün…Yeni yıla girerken kendine hedef koyan her 4 kişiden 1’nin sadece 3 ay içinde motivasyonunu kaybedip hedefinden vazgeçtiğini biliyor muydunuz? Uzmanlara göre, bunun altında yatan ise bireylerin bir önceki yılda alınan kararlarını da uygulamamış olmaları…

Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık PSYCASE’in Uzman Psikoloğu Merve Saraçoğlu, birkaç ipucu ile bireylerin yeni yıl hedeflerini oluşturma, hayata geçirme ve sürdürülebilirliğini sağlama anlamında başarılı olabileceğini açıkladı.

Uzman gözüyle Merve Saraçoğlu, her yeni yıl öncesi kendisine hedef koyan ama kısa zamanda vazgeçenler için şu ipuçlarını verdi:

• KARARLI OLUN
İsteme ile karar vermeyi birbirine karıştırmayın. Kararınızı kesin olarak vermediyseniz motivasyonunuz azalabilir. Hedef belirlemede ilk altın kural karar vermektir. Örneğin yeni yılda kilo vermek istiyorsanız kilo verme konusunda kararlı olmalısınız.

• HİSSEDİN VE GÖRSELLEŞTİRİN
Kararınızı uygulamak ve motivasyonunuzu diri tutmak için hedefinize ulaştığınızda nasıl hissedeceğinizi düşünün. Hayal edin. Örneğin gelecek yıl için hedefinizde terfi almak varsa; istediğiniz gibi bir ofisin fotoğrafını her gün görebileceğiniz bir yere asın ya da oluşturacağınız yeni yıl hedefleri dosyasına koyun.

• GERÇEKÇİ OLUN
Hedefiniz hayaliniz kadar uzak olmasın. Hedefinize küçük adımlarla, hayalinize ise küçük adımları birleştirerek ulaşabilirsiniz. Bunu örneklersek; bir ilişkiniz yokken evlenmeyi hedeflemek yerine önce ciddi bir ilişki yaşama kararı almalısınız.

• GEÇMİŞE TAKILMAYIN
Geçmişe takılmayın çünkü geçmişe takıldığınız her an yeni belirlediğiniz hedeflere ulaşmanıza engel olur. Bunun yerine önceki hatalarınızı gözden geçirin, hatta bir deftere not edip bir daha tekrarlamamaya çalışın.

• YENİ ADIMLARDAN ÇEKİNMEYİN
Duygu durumunuz ve içinde bulunduğunuz şartlar ne olursa olsun yeni adımlar atmaktan, kendinizi geliştirmekten çekinmeyin. Çünkü gerçekleştirdiğiniz her hedef bir sonraki hedefiniz için size ilham ve motivasyon kaynağı olur.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>