>

ANNE - ÇOCUK

Ağlıyor mu?

Geceleri çok sık uyanan ve ağlayan bebekleri olan anne babalar dikkat!...
 
   
 
 
     
Londra Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre, ilk haftalarında 24 saat içinde 11 defadan fazla emzirilen bebeklerin üç aylıkken geceleri uyanma olasılığı, daha az emzirilen bebeklere göre 3 kat daha fazla. Üniversitedeki çocuk gelişimi uzmanları, bu araştırmadan sonra, bebeklere geceleri derin uyumalarını öğretmek için 3 aşamalı bir program uyguladılar. Programa yeni doğmuş bebeği olan 600 çift katıldı. Programın ilk aşamasında bebeklere gece ve gündüzü ayırt etmeleri için, uyumaları gereken zamanda odanın karanlık ve sessiz olması sağlandı.

Uzmanlar, ikinci aşama olarak, bebeğin, uykusu geldiğinde sallanmadan ve emzirilmeden doğrudan yatağına yatırılması gerektiğinin altını çizdiler.

Programın üçüncü aşamasına üç hafta sonra, bebeğin sağlıklı ve kilo almış olması koşuluyla başlanması gerektiğini belirten uzmanlar, bu aşamada bebeğin uyanır uyanmaz anne sütüyle ya da biberon mamasıyla beslenmemesi gerektiğine dikkat çektiler.

Araştırmada, uyandığında önce altı değiştirilen ya da sevilip okşanan bebeğin, uyanma ile beslenme arasında bağlantı kurmayacağı belirtildi.

Araştırmanın başkanı çocuk gelişimi uzmanı Ian St. James-Roberts, bu üç aşamadan geçen bebeklerin çoğunun, ilk haftalarında çok sık beslenmiş olsalar bile, geceleri uyanmadan uyuyabildiğini söyledi.

Roberts, bu yöntemin olumlu tepki alacağını umduğunu, çünkü yaygın olan ve bebeğin ağlatılmasını öneren programlara alternatif oluşturduğunu kaydetti.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>