>

ANNE - ÇOCUK

Anne Karnında Uyku

Hamilelikte alkol tüketen anneler aman dikkat!...
 
   
 
 
     

Hamilelikte anne adayı tarafından tüketilen alkolün yanı sıra düşük ağırlıklı doğumun, bebeklerin uyku düzenini olumsuz etkilediği belirlendi.

Hamilelikte alkol tüketen annelerin bebekleri ile küçük doğanlar, diğer bebeklere oranla daha kısa ve huzursuz uykuya sahip oluyor.

Bebeklerde 7,7 saatin altındaki gece uykusu kısa kabul ediliyor. Araştırmaya göre, hamilelik sırasında alkol tüketen annelerin bebekleri, alkol tüketmeyenlerin bebeklerine oranla kısa uyku sorununu 2,5 kat daha fazla yaşıyor. Anne adayının alkol kullandığı gebelik sürecinden doğan bebekler, normal bebeklere oranla 3,6 kez daha fazla sık uyanma nedeniyle randımansız uyku olarak nitelendirilen uyku sorununu yaşıyor.

KÜÇÜK DOĞANLAR VE SEZARYEN DOĞUM DA UYKUDA ETKİLİ

Araştırmaya göre, küçük olarak dünyaya gelen bebekler de benzer uyku sorunlarını daha sık yaşıyor. Araştırmanın ulaştığı ilginç sonuçlardan biri de sezaryen doğum ile dünyaya gelen bebeklerin normal doğanlara oranla daha kısa uyku dilimlerine sahip olması.

UYKU KALİTESİNİN ÖNEMİ

Uzmanlar bebeklikteki uyku miktarı ve kalitesinin çocuğun gelişimi açısından hayati rol oynadığına işaret ederek, uyku sorununun ailelerin karşısına birkaç yıl sonra başka sorunlar olarak gelebileceği uyarısında bulundu.

Ek olarak uzmanlar; az ve kalitesiz uyku ile obezite, depresif davranışlar, dikkat eksikliği, hiperaktivite ve zayıf sinirsel fonksiyonlar arasında bağlantı bulunduğunu kaydetti.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>