>

ANNE - ÇOCUK

Anne olmanın en uygun yaşı

Hamile kalıp kalmamak kadının seçimine ve isteğine bağlı. Acaba bir kadın için anne olmanın en uygun doğru yaşı nedir?
 
   
 
 
     
Kırsal kesimlerde adet görmeye başlayan kız çocuğunun evlenip çoluk çocuğa karışması yadırgansa da pek önlenemiyor. Ama kasabalarda ve kentlerde anne adayları artık daha bilinçli davranmak istiyorlar. Anne olmanın uygun yaşı, dönemlere ve dünyadaki koşullara göre sık sık değişiyor.

Örneğin İkinci Dünya Savaşı’nın başladığı dönemde, genç kızlar çok erken yaşlarda evlenip çocuk sahibi oluyorlardı. Sonuç erken yaşlanma 50’li ve 60’lı yıllarda erken evlenip ‘vakitlice’ çocuk sahibi olmak modaydı. Yirmi yaşını geçen bir genç kadının çocuk doğurmak için acele etmesi gerekiyordu. 25-26 yaşlarında anne olanlara ‘yaşlı anne’ gözüyle bakılıyordu. O yıllarda otuz yaşına yaklaşan bir genç kadın çocuk doğurmayı geciktirdikçe çevresindekiler endişelenmeye başlarlardı. Çünkü otuzunu geçen bir kadının doğum yapmaya kalkışması sakıncalı bulunuyordu.

Zaman geçtikçe kadınların doğum yapma yaşının sınırı da değişmeye başladı. Kariyer yapma telaşına düşen kadınlar, çocuk sahibi olmayı geciktirmeye özen gösteriyorlardı. Meslek hayatında belli bir seviyeye gelmeden çocuk doğurmayı göze alabilen kadınların sayısı giderek artıyordu. Ve kadınlar erken çocuk sahibi olmanın erken yaşlanmayı da beraberinde getirdiğinin farkına vardılar.

40’ından sonra sabırlı olmak

Kadınlarda anne olmanın uygun yaşı giderek ilerledi. Bugün 40 yaşını geçtikten sonra doğum yapan kadınların sayısı hiç de azımsanacak gibi değil. Menopoz döneminden önce anne olmak isteyen kadınlar, olgunluk çağında çocuk yetiştirmeyi doğru buluyorlar. Tabii bu düşünceye karşı çıkanlar da var. Belli bir yaşa gelen kadının küçük bir bebeğin sorunlarına sabırla eğilmesinin zor olacağı iddia ediliyor. Ancak sinema dünyasında bile 40 yaşından sonra çocuk doğurmak isteyen ünlü kadınlar var.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>