>

ANNE - ÇOCUK

Anne sütü gibisi yok!

Anne sütü, bebeğin enfeksiyonlara karşı daha etkili korunmasına yardımcı oluyor.
 
   
 
 
     
Türkiye'de anne sütü ile beslenme oranı yüzde 83'e ulaşırken Avrupa ülkelerinde bu oran yüzde 70'lerde kalıyor. Sağlık Bakanlığı istatistikleri ise emzirme oranlarının yüksek olmasına karşın ilk 3 ay içinde sadece anne sütü alan bebek oranının azlığını ortaya koyuyor.

Uzmanlar, bebeğe ek besin verilmesinin, bebeğin anne sütünü reddetmesine neden olacağını belirterek ilk 6 ay sadece anne sütünün yeterli olduğunu vurguluyorlar.
Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO), anne sütünün önemine dikkat çekmek için belirlediği 1-8 Ekim Emzirme Haftası Türkiye'de de çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülbin Gökçay , emzirme konusunda en önemli sorunun, erken dönemde ek besine başlanması nedeniyle bebeğin emmeyi bırakması olduğunu belirtti. Gökçay şöyle konuştu: ''Bir anne aynı anda iki bebek büyütebilecek kadar süt üretebilir. Çocuklarını iki yaşına kadar emzirebilir. Süt üretiminde bir sorun olmaz sadece salınımı aksayabilir ki bu da bebeğin emzirilmesi ile düzelir. Stres de anne sütü salınımını etkiler, ancak annenin 3 gün istirahat etmesi ve emzirmeye devam edilmesi durumunda salınım normal düzeye yükselir.''

ÖLÜM ORANINI DÜŞÜRÜR

**Yeni Zelanda'da bin kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, anne sütü alan bebeklerin IQ puanları daha yüksek.

* Anne sütünde bulunan maddeler, bebeğin enfeksiyonlara karşı daha etkili korunmasına yardımcı olur.

* Anne sütüyle beslenen bebeklerin ilk üç yılda herhangi bir nedenle ölme olasılıkları nispeten daha düşük.

* Anne sütü bebek için doğal bir sakinleştirici olarak biliniyor.

habersağlık
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>