>

ANNE - ÇOCUK

Bebek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Bebeğiniz ve kendinize özel, kullanışlı bir ortam yaratmak için bu ayrıntıları atlamamalısınız… (FOTO GALERİ)
 
   
 
 
     

En tatlı, en tarif edilemez heyecanı yaşıyorsunuz… Her şeyin kusursuz ve son derece güvenli olması gerekiyor. Minik yavrunuz için hazırlık yaparken, dikkat etmeniz gerekenler var. Bebeğinizin odasını fazla ve gereksiz eşyalar ile doldurursanız, hem sizin için hem de onun için yorucu bir mekan yaratmış olursunuz.

Dünyaya yeni merhaba diyen masum minikleri rahat ettirebilmek ve kendiniz için de kullanışlı bir ortam yaratmak için bu ayrıntıları atlamamalısınız…

• Bebeğinizin odasını hazırlarken en önemli şey onun güvenliğini ve rahatlığını sağlamanız… Bunun için odayı bordürlerle, renkli renkli perdeler, örtüler ve eşyalarla doldurmanız minik için son derece göz yorucu olur. Dünyaya yeni açtığı küçük gözlerini yormamak için mümkün olduğunca az ve sade eşyalar tercihiniz olsun. Böylelikle siz de onun doğumundan sonra en çok vakit geçireceğiniz bu odada rahat hareket ediyor olacaksınız.

• Zeminde halı ve tahta kaplamaları tercih etmeyin. Bunlar yerine parke ve küçük rahat temizlenebilecek kilimler seçin. Çünkü halılar çok toz ve mikroorganizmayı barındırırlar. Tahtaların temizlenmesi ise son derece zordur.

• Bu odada kesinlikle metal bir eşya kullanmayın. Dünyada yapılan araştırmalar metalin yaydığı manyetik alandan bebeklerin çok etkilendiği üzerine yoğunlaşıyor. Mobilya seçiminde ağaç ilk tercihiniz olmalı. Ağaç mobilyaların boyalarında ise toksik olmaması gerekir. Ayrıca çok sivri ve büyük eşyaları da tercih etmeyin. Bebeğiniz yürümeye başladığında odada ona gezinebilecek yer kalmalı.

• Bebeğinizin odasında mutlaka pencere bulunmasına özen gösterin. Ayrıca bu odanın en az 12 – 15 metrekare büyüklüğünde olması gerekir. Hava değişimi olmayan oda, bebeğinizin sağlığı için zararlı olabilir.

• Aydınlatma olarak beyaz ve çok ışık vermeyen küçük bir aydınlatma tercihi, onun için en uygun olanıdır.

• Duvarlarda ise pastel renkler doğru tercihtir. Bebeğinizin odasında fildişi, buz rengi veya opak renkler sizin için fikir verici olabilir. Kırmızı gibi dikkat çekici renkleri ancak bazı eşyalarda kullanarak odaya renk verebilirsiniz.

• Bu odadaki onun hoşlanacağı her eşyayı göz seviyesine koyun. Burası onun dünyası ve ona göre dizayn etmeyi sakın unutmayın.

• Güvenliği sakın unutmayın. Tüm eşyalar, raflar, oyuncaklar her şeyin son derece güvenli olduğundan emi olun; ani bir hareket yaptığında devrilme, düşme olasılığının olmaması gerekiyor.

• Bir tema da belirleyebilirsiniz: Minik bebeğinizin dünyasına renk katabileceğini düşündüğünüz her şey size yol gösterebilir. Bir çizgi kahraman, sevimli bir hayvan figürü ya da şans getireceğine inandığınız semboller, seçim sizin! Ama büyüdüğünde onun da hoşlanabileceği modern şeyler seçmeyi göz ardı etmeyin.

İŞTE BİRBİRİNDEN ÖZEL BEBEK ODASI DEKORASYONLARI:
GALERİYE GİTMEK İÇİN TIKLAYIN!

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>